7 sposobów na szybkie i efektywne sprzątanie

7 sposobów na szybkie i efektywne sprzątanie

Wielu ludziom sprzątanie kojarzy się z czymś bardzo trudnym, mozolnym, a czasem niewykonalnym. Nic bardziej mylnego! Robienie porządków może być szybkie i bezproblemowe, wystarczy znać kilka zasad oraz metod, które znacznie usprawnią cały proces.

Przed rozpoczęciem sprzątania warto pamiętać o rękawicach ochronnych - zabezpieczą one nasze dłonie przed brudem i szkodliwym działaniem środków czystości.

1. Generalne porządki (mycie podłóg, odkurzanie, ścieranie kurzu, wietrzenie) najlepiej robić co dwa-trzy tygodnie. Wpłynie to korzystnie na powietrze w domu, a także na jego wygląd. Sprawi także, że dom nie będzie nigdy tak brudny, aby jego sprzątanie stało się bardzo trudnym zadaniem.

2. Porządki takie jak: mycie okien, czyszczenie sprzętów AGD, mycie łazienki, sprzątanie w szafach itp. najlepiej wykonywać fragmentami. Jednego dnia umyjmy okno, innego oczyśćmy piekarnik, kolejnego wyczyśćmy armaturę łazienkową - każde z tych zadań zajmie 20-30 minut. Oznacza to, że w krótkim czasie i dość niskim nakładem siły można utrzymywać ciągły porządek. Przy tym poziom zmęczenia nie będzie tak wysoki, jak przy wykonywaniu tych wszystkich czynności jednego dnia.

3. Należy używać odpowiednich do sprzątania "narzędzi", tzn. rzeczy, które ułatwią proces czyszczenia. Ważne będą wybrane środki czystości (do odpowiednich pomieszczeń i konkretnych powierzchni), a także używane gąbki, szczotki czy ścierki. Warto np. zwrócić uwagę, by te ostatnie miały rowki - dzięki temu będą skuteczniej gromadziły na swojej powierzchni brud.

4. Wycierając z kurzu powierzchnie gładkie, szczególnie te z miękkiego drewna, warto używać jak najdelikatniejszych gąbek - aby nie doszło do ich zarysowania. Dzięki temu meble pozostaną długo jak nowe.

5. Myjąc okna, starajmy się nie robić smug - pomogą w tym stare gazety. Najpierw spryskujemy okno płynem do mycia, przecieramy ściereczką (smugi będą obecne). Następnie jeszcze raz nanosimy na nie wybrany środek czystości i zaczynamy polerować zwiniętą w kulkę czarno-białą gazetą. Wtedy szyba zrobi się przejrzysta. Oddzielną uwagę trzeba poświęcić framugom: aby nie zszarzały, trzeba użyć nieco mocniejszego środka niż do szyb.

6. W łazienkach, które są zawsze ciepłe i wilgotne, szybko rozwijają się grzyby oraz pleśń. Można je szybko zwalczyć miksturą składającą się z jednej szklanki octu oraz jednej szklanki ciepłej wody. Umyte nią płytki i fugi powinny być już wolne od tych problemów.

7. Aby zachować odpowiednią higienę muszli klozetowej, niezbędna będzie odpowiednia chemia gospodarcza: żel antybakteryjny oraz tabletki do WC czyszczące kamień. To środki pozwalające niszczyć wszystkie bakterie.