Akwarystyka - jak urządzić ładne akwarium?

Akwarystyka - jak urządzić ładne akwarium?

Odpowiednio urządzone akwarium, zapewni twoim rybkom odpowiedni standard życia, a także pozwoli zadbać o jego czystość. W tym artykule dowiesz się na co zwrócić uwagę, aby urządzić ładne akwarium.

Zakładanie domowego akwarium nie musi wcale być skomplikowaną sprawą. Jeśli wszystko przemyślimy i dokładnie zaplanujemy, będzie przyjemnością i dostarczy nam sporo radości. Dzieląc urządzanie akwarium na poszczególne fazy, ułatwimy sobie pracę, a finalny efekt będzie spełniał nasze oczekiwania.

 

Po pierwsze: plan

Planowanie poprzedzać powinno każde przedsięwzięcie. W przypadku akwarium musimy ustalić podstawowe kwestie, takie jak typ, wielkość, umiejscowienie czy wystrój . Na tym etapie nie warto jeszcze zaprzątać sobie głowy takimi rzeczami jak  filtr czy pompka. Wszystko w swoim czasie.
Jeżeli chodzi o typy akwariów, wyróżniamy dwa podstawowe - dla rybek słodkowodnych i słonowodnych. Początkujący akwaryści powinni zdecydowanie wybrać rybki słodkowodne. Hodowla ryb słonowodnych wymaga sporej wiedzy, a urządzenie dla nich odpowiedniego akwarium jest sprawą kosztowną.

Jak duże powinno być akwarium?

Oczywiście zależy to od naszych upodobań i możliwości. Niemniej jednak na początek przygody z akwarystyką warto zaopatrzyć się w akwarium o pojemności około 25 litrów. Wielkość akwarium przekłada się na ilość rybek, jakie możemy w danym zbiorniku hodować. Ogólna zasada mówi, że na jedną rybkę powinno przypadać 5 litrów wody. Wielkość wpływa także na wybór dodatkowych akcesoriów, takich jak pompka do akwarium (zwana napowietrzaczem) czy filtr. Większy zbiornik oznacza, że będziemy musieli zaopatrzyć się w bardziej wydajne, czyli droższe, akcesoria.

 

Gdzie powinno stać akwarium?

Mając już wybrany typ oraz wielkość akwarium, możemy podjąć decyzję, gdzie powinno ono stanąć. Ten z pozoru czysto estetyczny dylemat ma niemałe znaczenie praktyczne. Nie należy stawiać akwarium na parapecie lub w bezpośredniej bliskości grzejnika, gdyż zostanie ono szybko zaatakowane przez glony. Najlepiej jest znaleźć takie miejsce, gdzie dostęp promieni słonecznych jest ograniczony. Musimy również pamiętać o bliskości gniazdek elektrycznych, gdyż akcesoria do akwarium z reguły trzeba podłączyć do prądu. 

Idziemy na zakupy

Mając za sobą kluczowe decyzje, możemy w końcu przystąpić do właściwego urządzania akwarium. Na początek warto wybrać sklep akwarystyczny, w którym dokonamy zakupów. Jednym z takich sklepów jest Plantagarden, posiadający bardzo szeroki asortyment. Najpierw kupujemy oczywiście zbiornik. Następnie musimy nabyć niezbędne akcesoria, takie jak:
- grzałka,
- termometr,
- filtr do akwarium,
- czyścik do szyb,
- siatka do odłowu ryb,
- pompka do akwarium,
- odmulacz,
- żwirek stanowiący podłoże akwarium.

Dobór akcesoriów ma wpływ nie tylko na wygląd akwarium, ale też na umieszczone w nim rybki.
Kiedy już przygotujemy zbiornik i podłączymy wszystkie akcesoria, a następnie wlejemy wodę, możemy zająć się sadzeniem roślinności.
Koronnym etapem jest wpuszczenie do przygotowanego wcześniej akwarium rybek. 
Teraz możemy się już cieszyć z nowego elementu wystroju, jakim jest urządzone akwarium, i rozwijać swoją akwarystyczną pasję.