Aukcje monet - doskonałe rozwiązanie dla kolekcjonera

Kolekcjonowanie monet staje się obecnie coraz bardziej popularne. Numizmatyka daje radość związaną z kolekcjonowaniem, może być również traktowana jako forma inwestowania pieniędzy.

Zakup monet jako atrakcyjna forma inwestycji

W przypadku monet bulionowych mamy pewność, że nie stracą one na wartości, jak to bywa z funduszami inwestycyjnymi i innymi papierami wartościowymi. Przykładem potwierdzającym korzyści inwestowania w monety mogą być egzemplarze wybite na 25-lecie Pontyfikatu Jana Pawła II. W 2003 roku moneta ta kosztowała 940 zł, obecnie jej wartość przewyższa 4000 zł.

Monety kolekcjonerskie wybija Narodowy Bank Polski. Warto zainteresować się monetami bulionowymi (lokacyjnymi), które bite są specjalnie w celach inwestycyjnych. Zamiast kupować zwykłą uncję złota lepiej kupić jedną z monet bulionowych - bite są one przede wszystkim ze srebra oraz platyny. Wartość owych monet uzależniona jest od cen kruszcu, z którego zostały wytworzone. Wartość złota rzadko kiedy spada, a jeśli już, to minimalnie. Złoto zawsze jest w cenie, nawet w przypadku krachu na giełdzie. Taką monetę łatwiej sprzedać niż sztabkę złota, ponieważ posiada ona również wartość rozpoznawczą, co przekłada się na większą liczbę osób zainteresowanych jej nabyciem. W przypadku monet bulionowych mamy pewność, że nie stracą one gwałtownie na wartości, jak to bywa z funduszami inwestycyjnymi i innymi papierami wartościowymi.

 

Aukcje monet - idealne miejsce dla kolekcjonera

Aukcje są najlepszymi formami sprzedaży i kupna wszelkiego rodzaju obiektów kolekcjonerskich - w tym oczywiście monet. Składa się na to kilka czynników. Przede wszystkim oferta jest ściśle dopasowana do nabywcy - konkretnej grupy odbiorców, zainteresowanych danym produktem bądź grupą produktów. Po drugie, oferta jest właściwie dobrana, aukcje numizmatyki oferują oprócz monet bulionowych i często spotykanych także monety rzadkie, w dobrym stanie, właściwie zidentyfikowane i opisane z minimalną ilością powtórzeń. Można więc znaleźć bardzo atrakcyjne egzemplarze albo takie, których w kolekcji nam akurat brakuje - zdarza się przy tym, że ceny są niewygórowane. Liczba sprzedających i kupujących jest stosunkowo duża. Po trzecie, aukcje monet zapewniają bezpieczeństwo - firma aukcyjna zazwyczaj gwarantuje autentyczność monet oraz legalność ich pochodzenia.

 

Aukcje numizmatyki - zalety

Należy pamiętać, że numizmatyka to nie tylko inwestycje - to również bardzo interesujące hobby. Aukcje numizmatyki są coraz ciekawsze, ponieważ następuje teraz napływ dobrych polskich monet do kraju, a rzadziej mamy do czynienia z ich wywozem. Obowiązuje bowiem przepis, zgodnie z którym wywóz z kraju przedmiotów wyprodukowanych przed 9 maja 1945 roku może nastąpić tylko po uzyskaniu zezwolenia Ministerstwa Kultury i Sztuki. Na aukcjach dostępne są katalogi z oferowanymi monetami. Te ostatnie są bardzo często godnymi uwagi pozycjami w literaturze przedmiotu.

 

Internetowe aukcje monet

Internetowe aukcje nakierowane są przede wszystkim na przeciętnego kolekcjonera monet, bywają jednak od tej reguły wyjątki. W Internecie można znaleźć bardzo wiele portali, które oferują darmowy lub płatny udział w aukcjach monet. W Polsce najbardziej popularną i liczącą się aukcją w zakresie numizmatyki jest Allegro. W ostatnim czasie jednak oferta monet na Allegro uległa znacznemu pogorszeniu. Obecnie więc najważniejszym serwisem do kupowania wysokiej klasy monet i banknotów jest OneBid.