Bateria litowo-jonowa: jak dbać o jej żywotność?

Bateria litowo-jonowa: jak dbać o jej żywotność?

Telefon w dzisiejszym świecie to nasze małe, osobiste centrum dowodzenia. Za jego pomocą łączymy się ze światem, czytamy lub oglądamy wiadomości, robimy zdjęcia, kontaktujemy się znajomymi, relaksujemy się, grając w gry lub słuchając muzyki…

Lista zastosowań współczesnego smartfona nie ma końca. Jednym ograniczeniem jest energia, a konkretnie pojemność i żywotność baterii w naszym aparacie. Nic więc dziwnego, że w okolicach pory obiadowej nasz telefon ma już tylko 20% mocy. Jak więc wydłużyć czas pracy baterii?

W obecnie produkowanych smartfonach wykorzystuje się baterie litowo-jonowe, których trwałość i żywotność można w skuteczny sposób wydłużyć, stosując się do kilku prostych wytycznych.

 

Po pierwsze: temperatura

Bateria w każdym nowoczesnym smartfonie ma swoją "ulubioną" temperaturę – zazwyczaj oscyluje ona w granicach 20–25 stopni Celsjusza. Gdy sięga wyżej, obniża się jakość pracy baterii, a co za tym idzie – zmniejsza się jej żywotność. Nie chodzi tu tylko o temperatury dodatnie, siarczysty mróz również bywa zabójczy dla urządzeń elektronicznych. Przy -15 stopniach może się zdarzyć, że twój telefon się wyłączy. Dlatego warto pamiętać, by przy większych mrozach trzymać sprzęt w wewnętrznej kieszeni kurtki (najlepiej w etui).

 

Odpowiednie ładowanie oznacza dłuższe działanie

Tu i ówdzie można przeczytać bądź usłyszeć, że bateria w telefonie, który przez większość czasu podłączony jest do ładowarki, dużo szybciej się rozładowuje – tę pogłoskę należy włożyć obecnie między bajki. Bateria litowo-jonowa po pełnym naładowaniu zaprzestaje pobierania energii, dlatego też bez obaw możesz podłączyć telefon wieczorem i odłączyć go rano. Pamiętaj jednak, by go nie przegrzewać – powoduje to bowiem utlenianie i w konsekwencji utratę żywotności baterii. Dlatego wyjmij telefon z pokrowca bądź etui, jeśli zamierzasz podłączyć go do ładowarki na dłuższy czas.

Baterie do różnych urządzeń znajdziesz tutaj.

Nie bez znaczenia jest też częstotliwość ładowania smartfona. Może się to wydawać dziwne, ale częste ładowanie smartfona rzeczywiście może skutecznie wydłużyć działanie jego baterii. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie podłączanie urządzenia do ładowarki w momencie, gdy stan jego naładowania wynosi od 50 do 80% - najlepiej ładować go częściej niż raz dziennie. Wyrugować należy nawyk znajdujący uzasadnienie w specyfice funkcjonowania starszych modeli, polegający na kompletnym rozładowywaniu telefonu i ładowaniu go do 100%. Sprawdzało się to w przypadku baterii niklowo-kadmowej.

 

Jakość ma znaczenie

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście posiadanie oryginalnej baterii i ładowarki do telefonu, jednak, jak wiadomo, są to przedmioty, które z czasem lubią się popsuć lub zwyczajnie gdzieś się zapodziać. Niekiedy trzeba również zaopatrzyć się w dodatkowe ładowarki – do biura lub samochodu, a nawet w zapasową baterię „na wszelki wypadek”. Bardzo ważne jest, by wybrać zaufanego i renomowanego producenta czy dystrybutora. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nieoryginalny sprzęt w żaden sposób nie uszkodzi naszego cennego smartfona.