Bezpieczny transport pianina - jak zabezpieczyć instrument?

Bezpieczny transport pianina - jak zabezpieczyć instrument?

Transport instrumentu to nie lada wyzwanie, szczególnie dla osób, które nigdy nie miały z tym zadaniem do czynienia. Odpowiednie zabezpieczenie przedmiotu ma ogromne znaczenie. Wyjaśniamy, jak należy zabezpieczyć instrument przed zniszczeniem i jak bezpiecznie go przetransportować w inne miejsce.

Przewóz instrumentów wymaga szczególnej uwagi. Zwłaszcza pianina są bardzo delikatne. Poszczególne elementy, z których się składają, łatwo mogą ulec zniszczeniu. Uszkodzenie nawet najdrobniejszej rzeczy sprawi, że instrument nie będzie działał tak, jak należy, a jego naprawa może właściciela sporo kosztować.

W wielu mieszkaniach czy domach spotkać możemy stare zabytkowe fortepiany i pianina, których w zasadzie się nie używa. Stanowią one dostojną dekorację salonu i czekają na dzień, w którym znów zaskoczą domowników wspaniałym dźwiękiem. Dźwięk instrumentu wywołuje na naszej twarzy uśmiech, sprawia, że możemy słuchać go godzinami i odpoczywać, rozkoszując się muzyką klasyczną. Dlatego należy zadbać o to, aby transport instrumentu w nowe miejsce został zorganizowany z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

 

Jak zadbać o bezpieczny transport instrumentu?

Szczególnie ważnie jest, aby poznać historię przewożonego przedmiotu. Warto wiedzieć, ile ma lat, kiedy ostatnio został poddany renowacji, co było w nim zepsute lub co jest do naprawienia. I oczywiście kiedy ostatnio był przewożony i czy podczas transportu nie było nieprzewidzianych komplikacji. Należy wiedzieć, jakie rozmiary ma instrument i jaka jest jego waga. Dzięki tym informacjom łatwiej będzie dobrać odpowiednie materiały zabezpieczające. Standardowa waga oscyluje w granicach od 100 do 150 kg. Ale niektóre pianina mogą ważyć nawet 350 kg. Oto najczęściej spotykane wymiary instrumentu:

  • wysokość: ok. 110 do 140 cm,
  • długość: ok. 140 do 170 cm,
  • głębokość: ok. 35 do 40 cm.

To jednak nie wszystko. Te instrumenty muzyczne są zbudowane w taki sposób, że ich ciężar nie jest równomiernie rozłożony, co stanowi duże utrudnienie podczas podnoszenia i samego przewozu. Musisz sprawdzić, jak wiele kilometrów przejedzie samochód z transportem i dokładnie oszacować drogę do auta. Weź pod uwagę, czy nie stanie Ci na przeszkodzie zbyt duża ilość drzwi, schodów, zakrętów itp. Powinieneś dokładnie przemyśleć, co będzie Ci potrzebne i ściśle trzymać się wyznaczonych wcześniej zasad. Zatroszcz się o materiały do zabezpieczenia instrumentu, takie jak: koce, folie, pasy bezpieczeństwa, taśmy i inne.

 

Odpowiednia liczba osób odpowiedzialnych za przewóz

Do transportu rzeczy o dużych gabarytach bez wątpienia będzie potrzebna większa liczba osób. Jeżeli uważasz, że dysponujesz odpowiednim pojazdem oraz wystarczającą liczbą znajomych, którzy Ci pomogą - do dzieła. Pamiętaj jednak, że bez odpowiedniej wiedzy dotyczącej transportowania takich przedmiotów i bez doświadczenia w tym zakresie coś może pójść nie tak.

 

Droga z domu do samochodu

Oczywiście idealnie byłoby, gdybyśmy nie mieli do pokonania klatki schodowej. Nie wszyscy jednak mają takie szczęście. W większości przypadków najpierw trzeba znieść pianino kilka pięter w dół, by później umieścić je w busie przeznaczonym do transportu. Instrument powinien zostać zniesiony przez minimalnie 3-4 osoby; instrument można złapać za uchwyty umiejscowione po bokach oraz za ławę klawiaturową. Jeżeli znosisz przedmiot po schodach, najlepiej użyć pasów zabezpieczających. Do przestawiania instrumentu z miejsca na miejsce najlepiej używać wózka transportowego. Podkłada się go pod pianino. Zabezpieczasz w ten sposób nie tylko transportowany przedmiot, ale również podłogę. Jeżeli po drodze natkniesz się na występy, nierówności podłoża itp., możesz użyć specjalnych ramp.

 

Samodzielnie czy z firmą?

Jak widać, kwestii, o których musisz pamiętać, jest dosyć sporo. Jeżeli nie masz doświadczenia w przewożeniu instrumentów muzycznych, lepiej się za to nie zabierać. Rozsądniej i na pewno dużo bezpieczniej będzie skorzystać z usług profesjonalnej firmy przeprowadzkowej, zajmującej się transportem pianin na terenie Twojego miasta. Cennik takich usług w większości ustalany jest indywidualnie i dostosowany do ilości pracy, jaką trzeba wykonać, oraz do odległości między mieszkaniem a miejscem docelowym. Specjaliści zatroszczą się o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół.

 

Jak widać, transport pianina nie jest łatwym zadaniem. Należy uwzględnić wiele istotnych czynników i dokładnie zastanowić się, czy warto zabrać się za to samodzielnie. Być może po obliczeniu wszystkich kosztów okaże się, że skorzystanie z usług profesjonalnej firmy będzie bardziej opłacalne.