Charakterystyka butów zimowych

Charakterystyka butów zimowych

Buty na zimę to buty odporne na wodę, mrozy, niskie temperatury, dające ciepło i komfort nawet podczas długiego przebywania na mrozie.

Buty na zimę mają za zadanie utrzymać ciepłotę naszego ciała poprzez utrzymanie ciepłoty stóp. Oznacza to, że przechodzą każdego dnia ciężką przeprawę ze śniegiem, wodą, solą, a także mrozem. Dobierając obuwie zimowe, warto nie tylko kierować się marką i wygodą, ale również kilkoma zasadami i cechami charakterystycznymi, które buty powinny posiadać.

 

Wierzch buta – czym się charakteryzuje

Wierzchnia część buta powinna cechować się przede wszystkim doskonałą jakością. Skóra jest bez wątpienia najlepszym materiałem do wykonania wytrzymałego wyrobu. Zarówno sztuczna, jak i naturalna skóra idealnie radzi sobie z wilgocią i zanieczyszczeniami, a do tego jest wyjątkowo trwała. Skórzany but posiada zdolność bardzo dobrego przyswajania różnego rodzaju impregnatów, które dodatkowo czynią go znacznie bardziej odpornym na ciecze

 

Twarda i sztywna podeszwa

Podeszwa w butach zimowych powinna być twarda, sztywna i odpowiednio gruba. Twardość podeszwy wynika przede wszystkim z warunków atmosferycznych, jej sztywność także. Podeszwa w obuwiu zimowym musi być twarda, także ze względu na śnieg, błoto oraz oblodzenie. Miękka i elastyczna podeszwa mogłaby doprowadzić do poważnych urazów stóp. Podeszwa w obuwiu zimowym wykonana jest najczęściej z mieszanek gumy oraz tworzyw sztucznych. Ponadto podeszwa musi być odporna na sól, która przecież w przypadku zimy jest standardem w naszych miastach.

 

Ciepłe i miękkie wnętrze

W butach zimowych kluczowe jest ciepłe oraz miękkie wnętrze. Tylko dzięki niemu można zachować odpowiednią temperaturę ciała. Kożuszek lub specjalna tkanina pozwalają na dłuższe zachowanie ciepła nawet przy bardzo dużych mrozach. Miękkie wnętrze pozwala natomiast zachować komfort. Bardzo ważnym elementem buta zimowego jest oczywiście język. Im bardziej masywny i lepiej dopasowany język, tym but jest wygodniejszy i cieplejszy. Dodatkowo warto w butach na zimę zastosować własną wkładkę. Z reguły wkładki fabryczne również są dobrej jakości, jednak mając na przykład problem z nadmiernym poceniem się nogi, na pewno lepiej zastosować wkładkę specjalną.

 

Szeroką gamę fasonów znajdziecie Państwo na stronie Retrokicks.pl - sklep z markowym obuwiem dla Pań i Panów.