Ciąża - najczęstsze fakty i mity

Ciąża - najczęstsze fakty i mity

Ciąża to radosny, ale i trudny okres w życiu. Z jednej strony cieszymy się, że na świat przyjdzie wyczekiwany przez nas maluch, z drugiej jest nam ciężko. Wielu matkom dokuczają różne dolegliwości, a w dodatku mówi się im, że niczego im nie wolno. Poznajcie ciążowe fakty i mity!

Mit 1 – W ciąży nie wolno uprawiać sportu

Otóż jest to całkowita nieprawda. Kobieta w ciąży wręcz powinna o siebie dbać i uprawiać sport. Oczywiście nie powinna się przeciążać i robić rzeczy, które mogą ją narazić na kontuzje, ale spacery, taniec, pływanie czy joga z pewnością jej nie zaszkodzą. Najlepiej jednak unikać czynności, które wymagają dużego tempa i wysiłku.

 

Mit 2 – Apetyt na słodycze czy śledzie ma wpływ na płeć dziecka

Istnieje dziwaczny mit, który mówi o tym, że kobieta mająca w ciąży apetyt na słodycze urodzi dziewczynkę, a na śledzie - chłopca. Jest to całkowita bujda, a zachcianki pokarmowe pojawiają się nawet u 90% kobiet w ciąży. Zachcianki to po prostu reakcja organizmu, w ten sposób Twoje ciało daje Ci znać, że potrzebuje danych składników pokarmowych.

 

Mit 3 – W ciąży można przytyć nawet 18 kilogramów

Zdecydowanie nie jest to prawdą; takie opinie zagrażają wręcz zdrowiu przyszłych matek, które dają się na nie nabrać i przybierają za dużo na wadze. Po pierwsze, zbyt duże przybranie na wadze w ciąży powoduje, że po porodzie trudniej jest kobiecie wrócić do dawnej wagi. Po drugie, zbyt duża masa ciała to możliwe komplikacje, takie jak cukrzyca ciężarnych czy stan przedrzucawkowy.

Szukasz więcej informacji na temat ciąży? Sprawdź!

 

Fakt 1 – W ciąży lepiej się nie opalać

Ta opinia jest prawdziwa.  W ciąży na pewno nie powinno korzystać się z solariów (które są z resztą niezdrowe dla każdego człowieka, nie tylko dla kobiet w ciąży). Niewskazane jest także przegrzewanie organizmu, a co za tym idzie - zbyt długie przebywanie na słońcu. Opalanie może prowadzić do osłabienia funkcji życiowych, infekcji oraz przebarwień skórnych, które oprócz słońca wywołują szalejące hormony.

 

Fakt 2 – W ciąży lepiej nie pracować w ogródku

Jeśli masz ogródek i chcesz w czasie ciąży trochę w nim pokopać, nie rób tego bez rękawiczek. W glebie znajdują się pierwotniaki Toxoplasma gondii, które wywołują toksoplazmozę. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży: może stanowić dla płodu zagrożenie.

 

Fakt 3 – Unikaj serów pleśniowych

Dla kobiet w ciąży niektóre produkty spożywcze są niewskazane, np. surowe ryby czy właśnie sery pleśniowe. Lepiej z nich zrezygnuj, chyba że napisano na opakowaniu, że ser został wyprodukowany z pasteryzowanego mleka. Surowe ryby czy sery z niepasteryzowanego mleka mogą wywoływać zagrażającą dziecku chorobę – listerię.