Co pomoże na przeziębienie?

Kiedy zbliża się sezon jesienny, przeziębienie staje się bardzo powszechną dolegliwością. Wizyta w aptece i kupno adekwatnych leków jest wówczas najczęściej wykonywaną czynnością, jednak warto wiedzieć, że również środki domowe mogą pomóc w łagodzeniu objawów przeziębień.

Zaczerwieniony, spuchnięty nos, cieknący katar, dokuczliwy ból gardła, bóle głowy, kaszel, ataki kichania – to najczęściej występujące symptomy przeziębienia, które każdy z nas zna z autopsji. Dostępne farmaceutyki potrafią niwelować wszystkie te nieprzyjemne objawy, jednak nie zawsze chcemy faszerować się kolejną porcją chemii. Dla osób, które chciałyby w walce z chorobą użyć bardziej naturalnych metod, pomocne mogą okazać się znane od lat receptury. 

Przed laty dostęp do lekarstw był znacznie bardziej ograniczony niż teraz. Ludzie musieli zatem wojować z chorobami na inne sposoby. Na kaszel doskonałym i sprawdzonym lekiem jest własnoręcznie wykonany syrop z cebuli. Kroimy cebulę w małe kawałki, zasypujemy cukrem i gotowe. Następnego dnia można już go spożywać. Taki syrop nie tylko pomoże naszym drogom oddechowym, ale i wspomoże cały organizm w walce z wirusami i bakteriami. 

Cytryna i malina to dwa owoce, których zdecydowanie nie powinno zabraknąć w kuchni przeziębionej osoby. Cytryna zawiera mnóstwo witaminy C, która polepsza odporność organizmu. Malina natomiast rozgrzeje nasz organizm od środka, zadziała przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Owoc ten zawiera bowiem substancje podobne do aspiryny. Zarówno cytrynę, jak i maliny (najlepiej pod postacią soku) warto dodawać do gorącej herbaty. Jeśli już o herbacie mowa, warto przy przeziębieniu pić także herbatki ziołowe, głównie z lipy i czarnego bzu, gdyż działają one napotnie. 

Działanie antybakteryjne i antywirusowe mają również popularne i na co dzień używane przyprawy, takie jak chrzan i czosnek. Warto włączyć je do walki z przeziębieniem. Czosnek można dodawać do kanapek, można też wypić mieszankę gorącego mleka, miodu i czosnku – taki napój na pewno postawi nas na nogi.