Co robić w razie zgubienia dowodu osobistego i co nam przy tym grozi?

Co robić w razie zgubienia dowodu osobistego i co nam przy tym grozi?

Każdy z nas czasem czegoś zapomina. Żyjemy coraz szybciej i coraz mniej mamy czasu, aby przystanąć na chwilę. Często zdarza nam się zgubić coś istotnego, jednak najgorzej, jeżeli jest to karta kredytowa lub dowód osobisty. Co nam może w takiej sytuacji grozić i co mamy robić, jeżeli zgubimy dowód?

Sprawdź dwa razy

Oczywiście każdemu może się zdarzyć coś zgubić. Powstaje jednak pytanie gdzie. Zanim zaczniemy alarmować policję i bliskich, powinniśmy skupić się i zastanowić, gdzie dokładnie widzieliśmy dowód po raz ostatni. Oczywiście nie warto zwlekać, dlatego jeżeli jesteśmy pewni, że nie znajduje się on w kieszeni kurtki zimowej, to powinniśmy udać się jak najszybciej do najbliższego komisariatu lub skontaktować się z policją telefonicznie. Dlaczego to takie ważne?

 

Nieuczciwy znalazca

Zakładając, że zgubiliśmy dowód, a nie został nam ukradziony, możemy obawiać się tego, że wpadnie on w niepowołane ręce. W tym przypadku ryzyko jest duże, dlatego że nieuczciwe firmy pożyczkowe oferują kredyty właśnie na dowód. W ten sposób możemy stać się posiadaczami znacznego kredytu o bardzo wysokim oprocentowaniu, nie mając nawet o tym pojęcia. Dlatego specjaliści z KredytOK.pl ostrzegają przed nieuczciwymi i nierzetelnymi pożyczkodawcami.

 

Co teraz?

Jeżeli zgłosimy sprawę na policji, musimy jak najszybciej zwrócić się do odpowiedniego organu o wydanie nowego dowodu osobistego. W tym wypadku bardzo przydatne będzie potwierdzenie złożenia jego zaginięcia na policji. Ułatwi to formalności i może przyspieszyć długi proces wyrabiania nowego dokumentu. W przeciwnym wypadku nie będziemy mogli niczego załatwić. Na czas wyrabiania dowodu odpowiedni organ powinien wydać nam specjalne zaświadczenie. Warto się o nie upomnieć, jeżeli nie dostaniemy go automatycznie.