Co zrobić, gdy zaczyna brakować motywacji do nauki języka?

Co zrobić, gdy zaczyna brakować motywacji do nauki języka?

Znajomość języków obcych przydaje się w wielu życiowych sytuacjach - zarówno zawodowych, jak i prywatnych. Nic więc dziwnego, że chętnie podejmujemy decyzję o rozpoczęciu nauki języka.

Niestety, nie zawsze przychodzi nam ona lekko. Pierwsze trudności, brak czasu, zmęczenie - to wszystko sprawia, że zaczyna brakować nam motywacji do kontynuowania nauki, przez co często zaprzepaszczamy wiedzę, którą udało nam się już zdobyć. To poważny błąd. Podpowiadamy co możesz zrobić gdy zacznie brakować ci motywacji.

 

Wybierz dopasowaną do Twoich potrzeb metodę nauki

Aby nie stracić motywacji do nauki warto zadbać o to, by była ona przyjemna. Dlatego też warto na samym początku swojej przygody z językiem obcym zastanowić się, jak najbardziej lubimy się uczyć. Jesteśmy bowiem naprawdę różni. Dla jednej osoby nowoczesna nauka niemieckiego online będzie najwygodniejszą metodą, inna zaś nie wyobraża sobie uczenia się języka bez możliwości uczestnictwa w dyskusjach prowadzonych na żywo. Jeszcze inna osoba najlepiej uczy się “na własną rękę”. Jeśli nie chcesz stracić motywacji dopasuj metodę uczenia się do swoich upodobań.

 

Poszukaj kogoś, kto może ci pomóc

Kolejnym sposobem na utrzymanie motywacji do nauki języka jest skorzystanie z pomocy innych osób. Warto, więc poszukać ich w swoim otoczeniu. Przede wszystkim powinny być to osoby, które dzięki swojemu samozaparciu naprawdę dobrze poznały język obcy. Ich wiedza oraz przykład to doskonała motywacja do tego, by samemu nie rezygnować z nauki języka. Co więcej, nawiązując kontakt z osobami, które doskonale radzą sobie z nauką i znają biegle język obcy może zaowocować poznaniem ich sposobów na skuteczną i efektywną naukę.

To jednak nie wszystko. Warto również nawiązać kontakt z kimś, kto jest na takim samym etapie nauki języka jak my. Wspólne określenie celów, a także zdrowa rywalizacja sprzyjają utrzymaniu motywacji do nauki na wysokim poziomie.

 

Wyznaczaj sobie jasne cele i określaj ich termin

Samo podjęcie decyzji o rozpoczęciu nauki języka obcego to za mało by osiągnąć sukces. Bardzo często wydaje nam się bowiem, że wystarczy poświęcić kilkanaście minut dziennie by szybko zobaczyć postępy. Niestety, bez jasno określonych celów często nie wiemy czego powinniśmy się uczyć i nasz czas i energia nie są właściwie wykorzystywane. Na szczęście, można temu zaradzić. Rozwiązaniem jest określenie celów i wyznaczanie terminów na ich realizację. Przykładowo: chcesz nauczyć się słownictwa związanego z kuchnią. Wyznacz sobie termin np. tygodniowy i do tego czasu skup się wyłącznie na tym aspekcie nauki. Dzięki temu szybciej zobaczysz postępy.

 

Zastanów się nad wyjazdem

Jeśli uczysz się języka obcego już dłuższy czas i czujesz, że tracisz zapał do poszerzania słownictwa, a nauka przestaje być dla ciebie interesująca to zastanów się nad zagranicznym wyjazdem do kraju, którego języka się uczysz. Nie tylko będziesz miał okazję porozmawiać z osobami mówiącymi w swoim ojczystym języku (co jest świetnym ćwiczeniem), ale również poobcujesz z kulturą i klimatem danego kraju. Wbrew pozorom, nie musi być to wcale długi wyjazd. Czasem, by odzyskać motywację do nauki języka obcego, wystarczą nawet krótkie wakacje.

 

Jak widzisz, każdy kryzys motywacyjny można pokonać. Istnieje wiele skutecznych i sprawdzonych sposobów na to, by odnaleźć w sobie chęć do nauki. Wykorzystaj je i nie poddawaj się łatwo. Pierwsze postępy jakie zrobisz przekonają cię, że była to dobra decyzja.