Codzienna pielęgnacja seniora - o czym trzeba pamiętać?

Codzienna pielęgnacja seniora - o czym trzeba pamiętać?

Nietrzymanie moczu to wg. International Continence Society (ICS) najpowszechniejszy problem wieku podeszłego, który jednak wiąże się z tak dużym psychicznym wycofaniem i wstydem, że trudno oszacować realną liczbę osób, których dotyka problem.

To poważny problem i dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie jego skutkom – tym psychicznym i tym fizycznym.

W okresie podeszłym w życiu następuje wiele zmian. Nietrzymanie moczu to jedna z najczęstszych przyczyn powolnego osuwanie się w samotność ludzi starszych i wielu problemów skórnych, których można uniknąć dzięki odpowiedniej pielęgnacji.

 

Higiena intymna seniora – aspekt psychiczny

Higiena intymna, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy higieny miejsc intymnych, czyli jesteśmy przyzwyczajeni, że dbamy o nią samodzielnie. Niewyobrażalne jest dla nas, aby ktokolwiek inny mógł to robić za nas. Dlatego gdy opiekujemy się osobą w podeszłym wieku, której należy pomóc w myciu, warto zacząć od rozmowy, aby zminimalizować krępujący wpływ tych czynności. Ważne, aby senior nie czuł się źle i niekomfortowo, na tyle, na ile to możliwe. Ułatwmy mu to wcześniejszą rozmową, opisaniem czynności, które wykonamy itd. Skupmy się i starajmy się jak najszybciej skończyć rozpoczęte zajęcie.

 

Higiena – czynności – krok po kroku

Higienę zacząć należy od dokładnego opłukania miejsc intymnych – czystą, ciepłą wodą. Do mycia należy używać tylko i wyłącznie płynu do higieny intymnej osób starszych. Taki płyn nie wysuszy skóry, zapewni też odpowiednie PH skóry miejsc intymnych w wieku starszym. Warto używać jednorazowych myjek, aby były higieniczne, i obmywać miejsca intymne oraz wszelkie fałdy skórne. Następnie należy spłukać dokładnie mydło świeżą wodą. Miejsca intymne należy dokładnie osuszyć, aby nie zostały wilgotne. Wilgoć może powodować później odparzenia lub inne podrażnienia. Na osuszoną skórę warto nałożyć krem do higieny intymnej dla seniorów. To krem, który natłuszcza i zapobiega odparzeniom i podrażnieniom skóry.

 

Dobierz odpowiednie zabezpieczenie dla seniora

Jeżeli nietrzymanie moczu zdarza się naszemu podopiecznemu, należy nałożyć także pieluchę lub pieluchomajtki. Produkt dla inkontynencji dobiera się indywidualnie wg. potrzeb. Konkretne produkty różnią się między sobą wielkością i chłonnością. W zależności od natężenia problemu można je dopasowywać.

Zabezpieczenie to oczywiście nie tylko pieluchomajtki. To także inne kosmetyki i preparaty do higieny, które poprawiają komfort życia i pielęgnują skórę seniora. Ważne jest, aby używać specjalistycznych kosmetyków dla osób starszych, które zawierają na przykład emolienty, zapobiegające przesuszaniu skóry i podrażnieniom. O te ostatnie w wieku podeszłym niezwykle łatwo, gdyż seniorzy mają bardzo suchą skórę. Pot plus otarcie materiału lub skóry wystarczy, aby pojawiło się podrażnienie, które nieleczone może się nadkażać.