Czy e-kantory są bezpieczne? Jak to sprawdzić?

Czy e-kantory są bezpieczne? Jak to sprawdzić?

Zdobywające sobie coraz większą popularność kantory internetowe są niezwykle funkcjonalne i proste w obsłudze. Ale czy również bezpieczne? Jak to sprawdzić?

Wymiana walut w e-kantorach jest o wiele bardziej opłacalna niż w bankach czy kantorach tradycyjnych. Nie tylko dlatego, że umożliwia dokonywanie szybkich transakcji w praktycznie każdym miejscu i czasie, 24 godziny na dobę. Również ze względów czysto finansowych: spread w e-kantorach jest niższy nawet o 60-70% niż w ich stacjonarnych odpowiednikach czy też bankach. Jest to różnica niemała. Ale czy korzystanie z kantorów internetowych jest również bezpieczne? Jak sprawdzić, czy kantor, z którego usług zamierzamy skorzystać, spełnia wszystkie elementarne wymogi bezpieczeństwa?

 

Wiarygodność

Najpierw powinniśmy wziąć pod lupę wiarygodność danego kantoru. A więc sprawdzić, czy na stronie da się znaleźć pełną nazwę firmy, łącznie z numerami NIP, KRS i REGON, a także dokładnym adresem głównej siedziby. Następnie należy wejść na oficjalną stronę KRS, wpisać dane w pole wyszukiwania i przekonać się, czy istotnie dany kantor figuruje w rejestrze, czy ma osobowość prawną i czy nie uległ zawieszeniu.

 

Nadzór KNF

Warto też sprawdzić, czy upatrzony przez nas kantor internetowy podlega kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Aby to zrobić, wystarczy wejść na oficjalną stronę KNF i wpisać w polu wyszukiwania nazwę firmy. Podmioty gospodarcze objęte nadzorem KNF są godne zaufania, a usługi przez nie oferowane stoją na wysokim poziomie i mają profesjonalny charakter.

 

Osobowość prawna

Osoby wyjątkowo przezorne, w obawie przed negatywnymi konsekwencjami ewentualnego bankructwa danej firmy, mogą sprawdzić, czy kantor posiada osobowość prawną. Z najbezpieczniejszą sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy właścicielem kantoru jest spółka jawna, akcyjna lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Wprawdzie można również z powodzeniem dokonywać transakcji walutowych w kantorze mającym charakter jedno- lub kilkuosobowej działalności gospodarczej, ale w razie niespodziewanego bankructwa wyłącznie założyciele danej firmy będą ponosili odpowiedzialność za zaistniałą sytuację. A przecież jako klienci nie jesteśmy w stanie ustalić wysokości ich majątku.

 

Jak długo na rynku?

Miarodajnym kryterium wiarygodności e-kantoru może być również (choć niekoniecznie) jego pozycja na rynku finansowym. Przedsiębiorstwa funkcjonujące już od dłuższego czasu na ogół są godne zaufania i cieszą się wśród klientów uznaniem. Choć nie należy zapominać, że przecież każda prominenta firma musiała przejść kiedyś przez stadia początkowe, zanim jej pozycja się ustabilizowała.

 

HTTPS

Ważnym elementem jest również szyfrowanie danych, przesyłanych między serwerem kantoru a przeglądarką użytkownika. Zapewnia ono bezpieczeństwo w przeprowadzaniu transakcji walutowych. Wszystkie szyfrowane strony mają w adresie przedrostek HTTPS. Zanim skorzystasz z usług e-kantoru, sprawdź, czy spełnia on ten standard.

 

Niewiele więc potrzeba, aby zweryfikować wiarygodność i profesjonalizm kantoru internetowego. Przedstawione powyżej zalecenia warto uwzględnić zwłaszcza przy operowaniu dużymi sumami, których przecież żaden klient nie chciałby bezpowrotnie stracić. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda strona bezpiecznego kantoru, wejdź na: https://www.rkantor.com/kursy-walut/CZK/