Czy warto dekorować dom na Boże Narodzenie?

Czy warto dekorować dom na Boże Narodzenie?

Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, najwięcej energii poświęcamy na przyszykowanie kolacji wigilijnej, pieczenie świątecznych ciast i oczywiście przystrajanie choinki, która musi być pięknie udekorowana. Warto jednak zadbać również o właściwe udekorowanie domu.

Po co dekoracje świąteczne?

Odpowiednia aranżacja wnętrza wpływa na nastrój i samopoczucie domowników oraz zaproszonych gości. Warto więc poświęcić trochę czasu na świąteczne udekorowanie domu. Warto pamiętać, że planowanie i przygotowywanie dekoracji znacznie wcześniej wprowadza do domu świąteczny nastrój.
Boże Narodzenie to święta radości, dlatego w każdym pomieszczeniu powinny znaleźć się choćby tylko symboliczne ozdoby. Drzwi wejściowe upiększyć można wiankiem lub dzwoneczkiem, w kuchni wystarczy powiesić ściereczki z choinką lub gwiazdkami. W innych pomieszczeniach wystarczą gałązki żywej jedliny, gwiazdki z wikliny lub figurki aniołków, reniferów czy miniaturowych gwiazdek. Wszystkie te drobiazgi będą emanować świąteczną radością i nastrojem oczekiwania.

 

Lampki choinkowe na święta kupisz na http://swieta.dom.pl/117-lampki-choinkowe

Jadalnia

Najważniejszym obiektem dekoracyjnych zabiegów jest pokój, w którym odbędzie się Wigilia. W końcu to tam właśnie stoi choinka.

Ubieranie choinki to coroczny rytuał, w którym uczestniczy cała rodzina. Na choince wieszamy kolorowe bombki, kordonkowe aniołki, wiklinowe lub słomiane gwiazdki. Wszystkie te ozdoby będą oświetlane lampkami choinkowymi. Pełny efekt zobaczymy po zapadnięciu zmroku. Wtedy choinka ujawni swą zaczarowaną moc.

Wigilijny stół musi być nakryty białym obrusem. Coraz częściej wykorzystuje się obrusy z elementami świątecznymi. To oferta głównie dla zabieganych, którzy w ten sposób chcą zastąpić pozostałe elementy świątecznej aranżacji. Na białym obrusie należy ustawić zastawę (pamiętać należy o dodatkowym miejscu dla wędrowca). Dekoracja stołu powinna składać się ze świec umieszczonych w ozdobnych świecznikach, z szopki, serwetek ze świątecznymi motywami. Na uwagę zasługuje również otoczenie domu. Na balustradzie tarasu lub balkonu można rozwiesić tzw. kurtynę świetlną, gałęzie zaś ogrodowych drzew przystroić lampkami, które nie tylko rozjaśnią ogród, ale wprowadzą doń również atmosferę tajemniczości.