Czym jest cloud computing?

Czym jest cloud computing?

Polski odpowiednik tego angielskiego określenia to po prostu obliczanie w chmurze. Chociaż sama nazwa brzmi znajomo i w codziennym życiu spotykamy się z nią coraz częściej, tak naprawdę tylko nieliczni z nas zdają sobie sprawę z tego, czym enigmatyczna „chmura” jest w praktyce.

Z wielkiej chmury, duże dane

Skąd wziął się pomysł na stworzenie rozwiązania chmurowego? U podłoża jego powstania leżał odwieczny problem informatyki, czyli czas.

Wyobraź sobie najbardziej skomplikowane hasło do konta w banku, jakie jesteś w stanie wymyślić. Myślisz, że nie da się go złamać?

W praktyce – masz rację. Jednak w teorii…

Próba odgadnięcia takiego hasła zajęłaby jednej maszynie niewyobrażalnie dużo czasu i zużyłaby setki tysięcy kilowatów prądu. A to oznacza, że musiałbyś mieć na koncie naprawdę grube miliardy, by komukolwiek na świecie opłacało się zużyć tyle czasu, prądu i pieniędzy, by złamać Twój szyfr. Co innego w przypadku, gdyby maszyn było więcej – wtedy każdy kolejny komputer zmniejszałby czas potrzebny do zgadnięcia hasła i przybliżałby potencjalnego hakera do otrzymania wyniku. Oczywiście, obecnie złamanie takich haseł nie jest możliwe, a ten przykład ma tylko zilustrować problem ograniczonego czasu w informatyce.

Podobny problem pojawił się, gdy ludzie zdali sobie sprawę, jak dużo danych zgromadzili od początku istnienia Internetu. Tzw. Big Data (tłumacząc dosłownie „Wielkie Dane”) to ogromne zbiory informacji o użytkownikach Internetu liczone w tryliardach megabajtów. Oczywiście, z takich danych można wiele odczytać, m.in.: preferencje zakupowe użytkowników, ich zainteresowania, wiek, orientacyjne zarobki, itp. Takie dane stanowią prawdziwą kopalnię złota dla każdej firmy marketingowej na świecie.

Problem w tym, że aby przetworzyć tak niewyobrażalnie duże zbiory informacji, potrzeba ogromnej siły obliczeniowej, zdecydowanie przekraczającej możliwości zwykłego serwera firmowego. Dlatego postanowiono by do tego celu wykorzystać co najmniej kilka serwerów lub miliony innych, mniejszych maszyn. Rozbicie dużych zagadnień na małe problemy, a następnie wysłanie ich setkom tysięcy użytkowników, pozwala na otrzymanie precyzyjnych wyników w krótkim czasie.

Mniej więcej tak, w dużym uproszczeniu, można wytłumaczyć sposób działania i wykorzystania tzw. cloud computingu. Dzięki wykorzystaniu zasobów dostarczonych przez użytkowników Internetu możliwe jest wykonywanie skomplikowanych, analitycznych obliczeń na ogromnych zbiorach danych. Mówiąc w skrócie: coś, co na jednej maszynie działa wolno, na kilku milionach – zdecydowanie szybciej i efektywniej.

 

Niewidzialne obliczenia, widzialne oszczędności

Chociaż hasło „cloud computing” brzmi jak bardzo nowoczesna i droga technologia, dostępna tylko dla największych przedsiębiorców na rynku, to prawda jest zupełnie inna. Technologia obliczeń w chmurze powstała właśnie po to, by zapewnić większą efektywność i mniejszy koszt wykonywania obliczeń.

Z tego powodu, technologia chmury jest wykorzystywana również do innych działań, np. do świadczenia usług, które pomagają firmom w znaczący sposób zredukować koszty związane z utrzymaniem IT dla biznesu.

Właśnie dlatego, rozwiązaniami w chmurze powinni zainteresować się przede wszystkim przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie oni potrzebują jak najbardziej ekonomicznych rozwiązań, zwłaszcza w obszarze IT.

Przykładem może być konieczność tworzenia tzw. backupu, czyli kopii zapasowej danych. Bez względu na wielkość firmy, jest to procedura czasochłonna i kosztowna, przede wszystkim ze względu na stale rosnącą ilość danych, a tym samym – konieczność ciągłej rozbudowy infrastruktury IT. W tym przypadku, możliwość tworzenia kopii w chmurze (BaaS – Backup as a Service), generuje duże oszczędności czasu i pieniędzy.

Do największych zalet chmury należą wydajność, mobilność, możliwość przechowywania dużych danych, brak konieczności utrzymywania fizycznych serwerów w siedzibie firmy, a także obciążania komputerów instalacją oprogramowania na dyskach.

W zasadzie jedynym minusem wymienianym przez przeciwników chmury jest kwestia bezpieczeństwa. Jednak patrząc na ten zarzut obiektywnie – bezpieczeństwo danych na własnym serwerze firmowym, jest prawdopodobnie mniejsze lub co najwyżej zbliżone do przechowywania tych samych danych na najnowocześniejszych urządzeniach należących do takich gigantów jak Microsoft czy Google.

 

Polska chmura jedną z największych na świecie

Co ciekawe, obecnie największą w Europie, oraz jedną z największych na świecie, firmą oferującą obliczenia w chmurze (Cloud Computing) na dużych zbiorach danych (Big Data), jest polska hurtownia danych Cloud Technologies S.A.

Spółka założona przez Piotra Prajsnara jest notowana na warszawskim NewConnect (wśród akcjonariuszy m.in. Paweł Chodaczek – znany warszawski inwestor z sektora IT), specjalizuje się w wykorzystaniu Big Data w zakresie reklamy i marketingu internetowego. Jak wskazuje nazwa spółki, firma udostępnia swoje usługi w modelu chmury.