Czyszczenie zębów przy użyciu irygatora

Czyszczenie zębów przy użyciu irygatora

W jamie ustnej jest wiele miejsc, które trudno doczyścić. Przestrzenie międzyzębowe, kieszenie dziąsłowe czy tylne zęby mogą nie zostać poprawnie wyszczotkowane zwykłą szczoteczką do zębów. Pomocny okazuje się irygator.

Kieszenie dziąsłowe oraz przestrzenie międzyzębowe to siedliska szkodliwych bakterii. Jeszcze większa ilość trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej znajduje się u osób noszących aparaty zębowe. Istnieje jednak prosty sposób, by szybko je oczyścić - jest to irygator dentystyczny.

 

Co to jest irygator?

Irygator to urządzenie, które strumieniem cieczy pod ciśnieniem oczyszcza jamę ustną. Dzięki temu jest w stanie usunąć zalegające w trudno dostępnych miejscach resztki pokarmowe i płytkę nazębną.

 

Rodzaje irygatorów

Irygator dentystyczny możemy zakupić w dwóch wersjach: stacjonarnej i bezprzewodowej.

 

Irygator stacjonarny

To sprzęt, który służy do oczyszczania uzębienia w domowej łazience. Ze względu na swoje duże wymiary nie nadaje się do transportowania. Dzięki temu, że jest urządzeniem stacjonarnym, posiada duży zbiornik na płyn (około 600 ml), który bez problemu wystarcza na oczyszczenie całej jamy ustnej, bez konieczności ponownego napełniania. Więcej na temat tego urządzenia przeczytasz na stronie http://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-irygatorow. Z takiego irygatora może korzystać cała rodzina - wystarczy dokupić kilka końcówek. 

Każdy sprzęt jest inny. Dlatego przy zakupie tego idealnego dla nas, musimy zwrócić uwagę na:

- liczbę emitowanych pulsacji,
- ciśnienie strumienia i stopnie jego regulacji,
- pojemność zbiornika,
- załączone końcówki.

Irygator stacjonarny umieszczony jest na dużej podstawce, zawiera też przewód doprowadzający płyn. Musi być przechowywany w suchym miejscu, na stabilnej powierzchni.

 

Irygator bezprzewodowy

Irygator bezprzewodowy to urządzenie mobilne, stworzone dla osób podróżujących. Pojemnik na płyn ma pojemność ok. 130 ml; nie wystarczy więc jedno napełnienie zbiornika, aby wyczyścić całą jamę ustną.

 

Czym napełniać irygator?

Odpowiedź jest prosta - wodą. Okazjonalnie można korzystać z płynów do płukania jamy ustnej, jednak jest to rozwiązanie nieekonomiczne. Ponadto może prowadzić do zatkania elementów wewnątrz irygatora i ich trwałego uszkodzenia.

 

Jak dbać o irygator, by służył jak najdłużej?

Aby irygator działał przez długi czas, musisz przestrzegać kilku podstawowych zasad:

- przechowywać go w suchym miejscu,
- stawiać go na płaskiej, stabilnej powierzchni,
- regularnie czyścić swój sprzęt,
- nie chwytać irygatora za zbiornik.

Irygator to bardzo przydatne urządzenie, które pomoże nam walczyć z próchnicą, kamieniem nazębnym i paradontozą. Jego eksploatacja jest prosta, a stosowanie - bezpieczne dla zębów i dziąseł. Dlatego warto w niego zainwestować.