Do czego służy i jakie efekty daje malowanie metodą proszkową?

Na rynku coraz częściej pojawiają się nowatorskie technologie, które niejednokrotnie wykorzystujemy w codziennym życiu. Tak też jest z malowaniem metodą proszkową, która polega na nanoszeniu farby na powierzchnię nie w postaci płynnej, a w postaci proszku, za pomocą specjalnych urządzeń.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe jest stosunkowo nową techniką malowania powierzchni. Potocznie nazywa się je "malowaniem na sucho". Farby do malowania proszkowego wykonuje się w specjalnych lakierniach, które posiadają odpowiednio wyposażone zaplecze i wysokiej jakości materiały. Do malowania metodą proszkową niezbędny jest specjalistyczny sprzęt. Cały proces polega po prostu na odpowiednim nałożeniu farby proszkowej na malowany obiekt. Odbywa się to poprzez użycie natrysku (może być elektrokinetyczny lub elektrostatyczny). Po tej czynności należy dany przedmiot ogrzać. Farba pod wpływem polimeryzacji się rozpuszcza. Wtedy jednolicie i całkowicie pokrywa obiekt.

 

Komu zlecić lakierowanie?

Można zauważyć, że coraz więcej firm oferuje swoje usługi z zakresu lakierowania proszkowego. Nic dziwnego, ponieważ otrzymujemy dzięki temu zadowalające efekty i długotrwały piekny wygląd. Profesjonalne malowanie proszkowe wykonuje Grupa Alugrip. Głównym terenem, na którym działa, jest Śląsk i Małopolska. Priorytetowym celem, jakiego podjęli się pracownicy tej lakierni, jest świadczenie usług o wysokiej jakości oraz jak największe zadowolenie klienta. Specjalizują się w wykonywaniu lakierowania nawet najbardziej skomplikowanych elementów. W tym procesie posługują się innowacyjnymi technikami, a także wysokogatunkowymi  materiałami oraz sprzętami. Na samym początku oczyszczają materiał (chemicznie albo mechanicznie), a następnie przystępują do malowania proszkowego. W efekcie klient dostaje produkt bez żadnych spękań, zacieków czy zmarszczeń, z idealnie gładką powierzchnią. Aby osiągnąć zadowalające efekty, firma dodatkowo oferuje bogatą paletę kolorów farb RAL, które są trwałe i gwarantują piękny wygląd.

 

Funkcja ochronna i dekoracyjna

Malowanie proszkowe można wykorzystywać w celu dekoracyjnym, ale także w ochronnym. Ta metoda jest najskuteczniejsza i, co ważne, ekonomiczna, gdyż nie wymaga stosowania podkładów. Bardzo często wykorzystuje się ją do malowania felg aluminiowych. Tę farbę nakłada się tylko jeden raz, jednak jej grubość można śmiało porównywać do potrójnej warstwy tradycyjnej farby. Malowanie tą metodą daje niezwykle trwałe efekty. Obiekt, który się pomaluje, natychmiast uzyskuje maksymalną ochronę, która broni go przed różnymi niechcianymi czynnikami z zewnątrz. Będzie wtedy między innymi odporny na korozję, chemikalia, zmiany temperatury i wszystkie ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Warto zaznaczyć, że powłoka, którą uzyskuje się z farby proszkowej, jest całkowicie bezpieczna i w żaden sposób nie szkodzi środowisku.

 

Na jakich materiałach?

Malowanie systemem proszkowym firma wykonuje na elementach stalowych, ocynkowanych oraz aluminiowych. Dzięki temu mieszkańcy Śląska i Małopolski, bo tam działa wspomniana firma, mogą cieszyć się doskonałymi i trwałymi elementami.