Dobierz radio samochodowe do swoich preferencji

Dobierz radio samochodowe do swoich preferencji

Pozornie radio samochodowe to tylko gadżet. Przecież auto nie potrzebuje tego urządzenia, aby jeździć. Przeciętny człowiek faktycznie mógłby się bez niego obyć, jednak kierowcom zawodowym radia samochodowe znacznie ułatwiają życie.

Często są jedną z niewielu rozrywek dostępnych dla taksówkarzy, a także pomagają  zachować świadomość umysłu wszystkim, którzy prowadzą samochód w nocy. Dowiedz się, jak dobrać sprzęt do swoich preferencji oraz oczywiście swojego auta.

Rozmiar

Zwróć uwagę na rozmiar. Standardowe gabaryty kieszeni w samochodach to 180x160x50. Tego typu radia określa się symbolem 1-DIN. W samochodach pochodzących z Azji (subaru, mazda, kia) regularnie zdarzają się większe kieszenie. Radia 2-DIN znane również jako stacje multimedialne swoją świetność przeżyły, w czasach, w których każdy sprzęt typu car audio musiał posiadać odtwarzacz płyt CD. Dzisiaj większe gabarytowo urządzenia powracają do łask z zupełnie innych powodów. W kasetach urządzeń 1-DIN ciężko zamontować wszelkie pożądane przez użytkowników akcesoria.

Moc i kanały

Niestety podczas wybierania radia samochodowego odrobina wiedzy technicznej jest niezbędna. Dobierz sprzęt z ilością kanałów odpowiadającą liczbie głośników. Zwróć także uwagę na moc wyjściową. Na rynku powszechnie dostępne są radia typu 4x20W, 4x40W, 4x50W. Pierwsza cyfra oznacza liczbę kanałów. Druga to moc wyjściowa. Głośniki powinny mieć moc odrobinę od niej wyższą. W przeciwnym wypadku może dojść do zwarcia i spalenia instalacji. 

Opcje dodatkowe

Wielu ludzi nad słuchanie mp3 przedkłada radio. Jeśli nie chcesz sięgać co chwilę po gałkę, sprawdź, czy odtwarzacz ma RDS. Pod tym skrótem kryje się Radio Data System. Częstotliwości nadawania stacji zmieniają się nawet co kilkaset kilometrów. RDS automatycznie wyszukuje konkretne rozgłośnie. Kolejnym krokiem w rozwoju jest EON. Ten system z kolei wybiera audycje, dostosowane do Twoich preferencji i potrzeb. Na razie na terenie Polski nie działa on jednak szczególnie dobrze.

Radio samochodowe będzie Ci towarzyszyć codziennie podczas dojazdu do pracy. Dlatego właśnie przed dokonaniem wyboru zapoznaj się z modelami dostępnymi na rynku.