Domowe sposoby na ból zęba

Ból zębów, podobnie jak niemal każdy inny rodzaj bólu, jest oznaką rozwijającego się procesu chorobowego. Można naturalnie stosować środki uśmierzające, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że nie usuną one źródła problemu i stanowią jedynie doraźną pomoc.

Domowych sposobów na bolący ząb jest co niemiara, nie sposób jednak zmierzyć i ocenić ich skuteczność, ponieważ często to, co pomaga jednemu, nie zawsze zadziała w odniesieniu do kogoś innego. 

W wielu domowych recepturach powtarza się na przykład zestaw czosnek, cebula i sól. Należy je odmierzyć w równych ilościach, utrzeć razem na jednolitą masę i używając wacika, przykładać na chory ząb. Powyższe składniki mają właściwości antybakteryjne, nie ma natomiast jednoznacznej odpowiedzi, na ile mogą działać znieczulająco. 

Mówi się również o dobroczynnym, lekko znieczulającym oddziaływaniu goździków, chyba jednak bardziej skuteczny będzie olejek goździkowy, jako że jest to koncentrat. Potwierdzony, odkażający i kojący wpływ mają napary z szałwii, jak również zimne okłady, nawet z kostkami lodu. Niska temperatura spowalnia proces infekcji, a ponadto obkurcza naczynia krwionośne ograniczając w ten sposób bodźce bólowe. Wśród zalecanych domowych środków można znaleźć jeszcze przykładane do zęba waciki nasączone alkoholem, niekiedy nawet konkretnej marki, jodyną, walerianą i kamforą. 

Zapewne niektóre z tych sposobów mogą się okazać skuteczne na krótką metę, jednak nie zlikwidują stanu zapalnego, a czasami mogą spotęgować ból lub wywołać reakcję alergiczną (na przykład jodyna). Z pewnością popsuty ząb trzeba dobrze przepłukać, aby usunąć z niego resztki pokarmu, przyłożyć bardzo zimny okład, wziąć środki przeciwbólowe i zadzwonić do dentysty. To najlepsze, co możemy w tej sytuacji zrobić.