Drabina domowa i ogrodowa – jaką wybrać?

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że drabina jest potrzebna w każdym domu i ogrodzie. Na rynku dostępnych jest jednak bardzo wiele typów drabin - od przystawnych, przegubowych, jednostronnych, po dwustronne czy teleskopowe. Który model wybrać, by cieszyć się funkcjonalną i bezpieczną drabiną?

Ekspert firmy KRAUSE podpowie, na co zwrócić uwagę, kupując drabinę do drobnych prac remontowych, działkowych czy domowych. Zapraszamy do lektury!

 

Drabina dla działkowca

Wiele prac w ogrodzie wymaga użycia drabiny. Jest ona niezbędna przy przycinaniu drzewek, zrywaniu owoców, czyszczeniu rynien, zawieszaniu karmników, odśnieżaniu dachu. Wybór drabiny do ogrodu nie jest taki prosty. Należy wziąć pod uwagę jej zastosowanie oraz podłoże, na którym będzie stać. Przy pracy na twardej, równej powierzchni najlepiej sprawdzi się drabina przystawna. Posłuży ona do prac, w których będzie można oprzeć sprzęt o mur czy ogrodzenie. Możemy postawić także na bardziej uniwersalne urządzenie, jakim będzie drabina przegubowa – posłuży nie tylko jako przystawna, dwustronna, wolnostojąca, ale nawet jako pomost roboczy. Ta ostatnia funkcja okaże się szczególnie przydatna podczas prac pielęgnacyjnych, takich jak impregnacja drewnianej elewacji czy cięcie żywopłotu. Stanowić będzie wygodny i stabilny pomost roboczy, którego nie trzeba będzie co chwila przestawiać – rekomenduje Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE.

 

Drabina do prac remontowo-porządkowych

Ta drabina jest potrzebna każdemu majsterkowiczowi. Wbicie gwoździa, pomalowanie ściany czy sufitu, umycie okien - to czynności, które czasem wymagają wejścia na drabinę. Przyda się ona także wtedy, gdy trzeba się dostać do wysoko usytuowanych miejsc. Dostawienie krzesełka lub stołka nie jest rozsądnym rozwiązaniem ze względu na ryzyko upadku. Drabina domowa musi być lekka, aby można było ją swobodnie przenosić z miejsca na miejsce. Co radzi w tej kwestii specjalista?

Ze względu na szeroki zakres domowych prac porządkowo-remontowych do ich wykonywania rekomendujemy drabinę wolnostojącą. Podczas sprzątania, malowania czy prac elektrycznych doskonale sprawdzi się wymyślony przez konstruktorów KRAUSE system MultiGrip, czyli obszerny rozkładany pojemnik na narzędzia i akcesoria, ze specjalnym uchwytem na wiadro. Dzięki niemu ograniczymy do minimum uciążliwe wchodzenie i schodzenie z drabiny, a tym samym zwiększymy swoje bezpieczeństwo i skrócimy czas pracy – podpowiada ekspert.

 

Drabiny do zadań specjalnych

Gdy zachodzi potrzeba wykorzystania drabiny na schodach – użycie tradycyjnego modelu może okazać się zgubne. Praca na drabinie, której nóżki opierają się na dwóch innych poziomach, zagraża zdrowiu, a nawet życiu. W takiej sytuacji nietrudno o groźny wypadek. Pomocna wtedy okazuje się przegubowa drabina teleskopowa. Każdą nóżkę można dostosować do odpowiedniego poziomu, dzięki czemu drabina staje się stabilna, bezpieczna i funkcjonalna.