Gablota na modele – pomysł dla kolekcjonera

Jak oddawać się pasji kolekcjonerskiej, nie rujnując sobie przy tym pożycia małżeńskiego czy też nie przyprawiając współlokatorów o permanentną irytację? Przyglądamy się poniżej ciekawemu rozwiązaniu aranżacyjnemu, które przyniesie korzyść zarówno tobie, jak i twojemu najbliższemu otoczeniu.

Jak wskazują badania socjologów, jesteśmy społeczeństwem zbieraczy. Nie do końca nawet znaczenie ma to, co kolekcjonujemy, lecz sam fakt posiadania i otaczania się rozmaitymi przedmiotami. Z perspektywy rozwoju gospodarczego jest to dobrze rokująca tendencja, przysparzająca zysku wielkim korporacjom. Być może zasadniczej przyczyny tego zjawiska należy upatrywać w chęci otaczania się rzeczami ładnymi, którą każdy z nas ma głęboko zakorzenioną.

 

Kolekcja w domu

Każdy z nas ma w domu przedmioty, które darzy wyjątkowym sentymentem. Namiętnie je podziwia, odkurza i napawa się myślą o ich bliskiej obecności. Czasem też trzyma je w starych kartonach, w rogu ciemnej piwnicy, żywiąc nadzieję na nadejście dnia, w którym ołowiane żołnierzyki i zabytkowe radiowozy wrócą na domową półkę w blasku chwały. To mogłoby się jednak spotkać z dezaprobatą żony lub matki, które dbają o nienaganny i "katalogowy" wystrój mieszkania. Może rozwiązaniem będzie odpowiednio dobrana gablota

Najczęściej wszelkiego rodzaju witryny i tablice przywodzą nam na myśl "gazetki" szkolne i muzea. Obecnie jednak zmysł smaku projektantów tego typu przedmiotów znacznie się wyostrzył, dzięki czemu możemy nabyć funkcjonalny i designerski produkt. O ile kolekcja opasłych tomów encyklopedii i książek przygodowych doskonale prezentuje się na zabytkowym regale, o tyle modele amerykańskich cadilaców, wojskowych myśliwców czy skrupulatnie zbieranych przez synka superbohaterów są już trudniejsze w rozmieszczeniu i utrzymaniu w czystości. 

 

A może tak... gablota na modele?

Ciekawym rozwiązaniem na wyeksponowanie sentymentalnych pamiątek w domu jest gablota na modele, dzięki której nie tylko zwrócimy uwagę gości na imponujące okazy, ale również utrzymamy je w czystości i zabezpieczymy je przed dostaniem się w niepowołane ręce. Małe, szczegółowe elementy pojazdów i figurek szybko pokrywa trudny do usunięcia kurz. Przeszklona gablota z zamknięciem zapewni kolekcji bezpieczne miejsce oraz nada jej bardziej wyrafinowanego wyglądu.

Ekspertami w gromadzeniu przedmiotów, które mają wartość sentymentalną i na pewno kiedyś się przydadzą, są dzieci. Kolekcjonerskie pasje niekoniecznie jednak idą w parze z porządkiem w pokoju. Kiedy dodamy do tego plątające się pod nogami figurki, zdobyte w wyniku heroicznej walki o kolejne jajko z niespodzianką, które niechybnie znajdą się pod gołą stopą mamy – nieszczęście gotowe. Dlaczego więc nie zdecydować się na gablotę w pokoju dziecka? Być może właśnie to rozwiązanie zapewni rodzicom spokój o ład w pokoju pociechy, a jej samej da satysfakcję osiągnięcia kolejnego szczebla na drodze do dorosłości.