Garnitur do chrztu: czy to dobry pomysł?

Garnitur do chrztu: czy to dobry pomysł?

Odświętny, elegancki strój jest czymś oczywistym na chrzcie – podkreśla rangę i znaczenie odbywającej się uroczystości. Dlaczego więc nie mielibyśmy zadbać o to, aby również najmłodszy członek rodziny, przystępujący do pierwszego sakramentu, wyglądał elegancko i strojnie?

W świecie obiektywów

W dobie smartfonów i innych wielofunkcyjnych urządzeń mobilnych wszyscy mamy bzika na punkcie cykania zdjęć i robienia filmów. Ilekroć zobaczymy coś interesującego, odruchowo sięgamy po telefon i nagrywamy to. Chrzest, jako jedna z najważniejszych uroczystości kościelnych, jest znakomitą okazją do posłużenia się wbudowanym w telefon aparatem – i, jak można przypuszczać, z całą pewnością zostanie w ten sposób wykorzystana przez część osób biorących w niej udział. Wasza pociecha zostanie dokumentnie sfotografowana i sfilmowana – a w przyszłości, za kilka, kilkanaście lat – obejrzy sobie powstałe wówczas nagrania. Zróbcie jej przyjemność i ubierzcie ją na tę okazję w sposób nieurągający elementarnym wymogom elegancji, która wcale nie musi być wyłącznym udziałem dorosłych. Kiedy Wasz syn dorośnie i zobaczy samego siebie sprzed lat, w szykownym, stylowym garniturze, z blaskiem dziecięcego entuzjazmu w oku, jest więcej niż prawdopodobne, że się uśmiechnie i podziękuje Wam spojrzeniem za Waszą troskę i staranność w przygotowaniach do uroczystości.

 

Elegancja przede wszystkim

Wydawałoby się, że chłopca łatwiej ubrać niż dziewczynkę, ponieważ rynek eleganckiej odzieży dziecięcej obfituje w znacznie więcej kreacji przeznaczonych dla małych dam niż dla lilipucich dżentelmenów. A jednak, jeśli tylko zagłębimy się w poszukiwaniach, staniemy wobec przytłaczającego wyboru – w sklepach (zarówno tradycyjnych, jak i internetowych) tyle jest bowiem rozmaitych ciuszków, że trudno się na cokolwiek zdecydować. Oprócz zestawów składających się z bluzeczek i spodenek mamy do wyboru rozmaite sweterki, kamizelki, rozpinane koszule, trzyczęściowe garnitury itp. Wasz mały dżentelmen najszykowniej będzie wyglądał właśnie w garniturku. Garnitur do chrztu nie musi być nie wiadomo jak dużym wydatkiem: ceny trzyczęściowych zestawów oscylują wokół kilkuset złotych. Bez wątpienia są one warte swojej ceny. Garnitury najwyższej jakości wykonywane są z włoskiej wełny, jedwabiu, lnu i szantungu. To tkaniny delikatne w dotyku i gwarantujące dziecku stuprocentową wygodę. Całość warto dopełnić wysmakowaną muszką, która doda Waszej latorośli uroku i podkreśli walory całego stroju.

 

Jakkolwiek ubiór jest bardzo ważny, to jednak nie należy skupiać się wyłącznie na powierzchowności – swojej czy dziecka. Pamiętajmy, że chrzest jest pierwszym sakramentem kościelnym i jako taki wymaga przyjęcia pewnej duchowej postawy, związanej ze wstępowaniem najmłodszego członka rodziny do wspólnoty Kościoła. W zamęcie zakupowych poszukiwań nie zapominajmy o istocie tej uroczystości.

 

fot. petitemaison.pl