Gdzie szukać tanich książek?

Ci, którzy nie chcą lub nie mogą wydawać pieniędzy na książki, zwykle korzystają z nich w bibliotekach. Ale prawdziwą radość molom książkowym (poza, rzecz jasna, czytaniem) sprawia posiadanie książek. I nie jest to wcale kosztowne hobby, pod warunkiem, że wiemy, gdzie je tanio kupować.

Podwórkowy antykwariat

Prócz książek za grosze, antykwariaty oferują jeszcze niepowtarzalny klimat zakupów, zapach starych kartek oraz gotowość rozgadanego sprzedawcy-pasjonata, który zawsze znajdzie dla nas jakąś książkową perełkę. Antykwariusze oferują swoje zbiory nie tylko w uroczych sklepikach, ukrytych często w podwórzach kamienic, ale wystawiają się też na otwartej przestrzeni – blisko dworców kolejowych, na głównych ulicach miast i w halach targowych. Ich książkowe stragany są szczelnie wypełnione piętrzącymi się stosami rozmaitej literatury. Każdy, kto tylko znajdzie chwilę, by się przy nich zatrzymać, wybierze coś dla siebie. A cena jednej książki często nie przekracza nawet ceny biletu autobusowego. Powieści, podręczniki, literaturę dla dzieci czy zbiory poezji można nabyć w takich miejscach za kilka i kilkanaście złotych i nigdy nie brakuje pozycji za symboliczną złotówkę. Większość książek u antykwariuszy to książki z historią, które miały wcześniej niejednego właściciela, ale jest też sporo nowości. W antykwariatach czekają na nas zarówno nowe książki w niemalże nienaruszonym stanie, jak i starsze klasyki, stanowiące prawdziwe rarytasy dla wielbicieli literatury.

W większych miastach popularnością cieszą się noce bukinistów, w trakcie których książki u antykwariuszy można nabyć jeszcze taniej niż zwykle.


Składy tanich książek

Trafiają tu końcówki nakładów, książki przecenione przez wydawnictwa i wycofane z księgarń. Co oznacza, że można w nich kupić pozycje nieużywane, po okazyjnych cenach. W składach znajdziemy wiele wydawnictw kieszonkowych, klasykę literatury i świeższe publikacje. Najbardziej znaną siecią takich składnic jest Dedalus, który ma swoje sklepy w Warszawie, Krakowie, Częstochowie, Bielsko-Białej i we Wrocławiu. Książki można u nich kupować także przez internet. Inne dyskonty książkowe, które oferują się w internecie, również dysponują szeroką gamą nieużywanych publikacji w cenach obniżonych o kilkadziesiąt procent. Okazji szukajmy między innymi na czytajtanio.pl, aros.pl, nieprzeczytane.pl, oczytani.pl, itd. Warto zaglądać jeszcze na strony wydawnictw, które niemal zawsze kuszą klientów ciekawymi rabatami na określony asortyment. Zwolennicy zakupów on-line znajdą mnóstwo książkowych przecen również na Allegro, gdzie książki są sprzedawane nie tylko przez osoby prywatne, ale też przez wspomnianych antykwariuszy.

Poszukując tanich książek, nie zapominajmy, przynajmniej od czasu do czasu, wstąpić do tradycyjnych księgarń, w których często można zdobyć dwie książki w cenie jednej lub skorzystać z innych interesujących promocji. Okazje książkowe trafiają się ponadto coraz częściej w zwykłych supermarketach, gdzie prawie zawsze znajdziemy literaturę poradnikową, propozycje dla dzieci oraz kryminały i powieści sensacyjne.


Elżbieta Gwóźdź