Gry planszowe – jakie wybrać na spotkania ze znajomymi?

Gry planszowe – jakie wybrać na spotkania ze znajomymi?

Gry planszowe to doskonałe rozwiązanie zarówno na spotkania rodzinne, jak i ze znajomymi. Planując domówkę, można z powodzeniem zaciągnąć znajomych do wspólnej zabawy z wykorzystaniem gier imprezowych, dzięki którym wszyscy mogą świetnie się bawić. Jakie gry będą najlepsze na takie spotkania?

Jakie gry planszowe wybrać na spotkanie ze znajomymi?

Wybór gier planszowych na rynku jest bardzo szeroki, dzięki czemu możliwe jest znalezienie tytułów, które trafią do każdego, nawet do największych amatorów, którzy z tego typu rozrywką mają raczej niewiele wspólnego. Poziom trudności czy forma mogą nie raz zaskoczyć, dlatego wybierając gry planszowe na spotkanie z grupą znajomych, najlepiej w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Po pierwsze: czy znajomi grają w gry planszowe? Jak tak, to jakie? Wolą bardziej ambitne tytuły czy może coś prostego, niewymagającego, ale jednocześnie zapewniającego dobrą rozrywkę? Co z naszym zasobem portfela? Nie jest tajemnicą, że niektóre gry potrafią naprawdę bardzo dać po kieszeni, choć tutaj też można coś na to zaradzić. Zakup używanych gier planszowych na kiermaszach czy przez serwisy ogłoszeniowe w sieci (np. www.sprzedajemy.pl/kultura-i-rozrywka/gry) może nam pod tym względem bardzo pomóc. Jeżeli z kolei znajomi nie grywają, warto zastanowić się, jakie proste i przystępne gry mogą ich zainteresować.

 
5 sekund

To popularna gra imprezowa, która doczekała się kilku odsłon (5 sekund, 5 sekund edycja specjalna, 5 sekund bez cenzury). Ta szalona gra dedykowana jest zarówno dla rodzin, jak i grupy znajomych. Na czym polega gra? Do dyspozycji mamy: planszę, plik kart z pytaniami i kart specjalnych, a także pionki oraz hałasujący czasomierz. 5 sekund to gra oparta na zasadzie zabawy w gorące krzesło. Gracz po usłyszeniu pytania ma tylko 5 sekund na udzielenie poprawnej odpowiedzi, jak mu się uda to dobrze, przesuwa się o jedno pole do przodu ku zwycięstwu, jak nie, no cóż, inni go wyprzedzą. Zabawa w 5 sekund potrafi wyzwolić prawdziwą adrenalinę!

 
Jenga

Tę klasyczną grę w układanie wieży z drewnianych klocków pewnie zna każdy z nas. Zasady rozgrywki są banalnie proste. Układamy wieżę i po kolei każdy z graczy stara się wyciągnąć z niej jeden z klocków tak, by reszta się nie przewróciła. Proste? Przynajmniej na początku, bo im więcej klocków zostanie usuniętych, tym konstrukcja jest mniej stabilna i tym trudniej będzie ją utrzymać. Oprócz klasycznej Jengi na rynku można znaleźć także kilka innych jej wariantów, które z założenia mają dodatkowo urozmaicić rozrywkę.

 
Ego

Ego to gra, w której można sprawdzić, jak dobrze znacie się ze znajomymi. To gra polegająca na zadawaniu pytań z trzema możliwymi odpowiedziami. Osoba, której to pytanie jest zadawane, wybiera w tajemnicy odpowiedź, a pozostali gracze mają za zadanie odgadnąć jej wybór. Dzieje się to na zasadzie obstawiania żetonów – komu się uda, będzie zwycięzcą. Proste? Nie do końca, w puli znajduje się ponad 400 pytań, które często są dosyć specyficzne, a odpowiedzi na nie niejednoznaczne.

 
Dixit

Jest to gra wyobraźni. Poleca się ją przede wszystkim dzieciom jako naukę wyrażania słowem, ale świetnie sprawdza się także na imprezach ze znajomymi. Największe zaleta Dixit? Przepiękne ilustracje stworzone przez wybitnych artystów. To gra nie tylko wyobraźni, ale i skojarzeń – gracze dostają pulę kart, z których będą korzystać. Po kolei wybierany jest bajarz, wymyślający skojarzenie (dowolne!) z jedną z wybranych przez siebie kart, a potem położenie jej zakrytej na stole. Zadaniem pozostałych jest odgadnięcie, którą z kart wybrał bajarz, wcześniej jednak wybierają jedną ze swoich kart, która najbardziej im pasuje do podanego skojarzenia i też kładą zakrytą. Następuje przetasowanie kart, ich odkrycie, a potem głosowanie na właściwą.

 
Jungle speed

Kolejna klasyczna gra, która obfituje w emocje i adrenalinę. Rozgrywka polega na tym, że gracze otrzymują plik kart z fantazyjnymi wzorami, które po kolei są wystawiane są na stół. Jeżeli dwóch gracy wyłoży taką samą kartę, pojawia się walka. W tym momencie trzeba chwycić totem stojący na środku stołu – kto pierwszy, ten lepszy. Trzeba przyznać, że walka o totem może być naprawdę zażarta i może nawet niebezpieczna, gdy dwie osoby rzucają się na kawałek drewna chcąc go pochwycić przed współgraczem.

 
To tylko kilka przykładowych tytułów, tych jednych z popularniejszych, ale wybór gier jest zdecydowanie większy, warto więc rozejrzeć się za planszówkami i poczytać opinie o ich, a także zadecydować, które z nich mogą rzeczywiście spodobać się nie tylko nam, ale naszym znajomym.