Idealna mysz do komputera

Idealna mysz do komputera

Trudno wyobrazić sobie komputer stacjonarny, który byłby obsługiwany zupełnie bez pomocy myszy. Kontrolery tego rodzaju są podstawowym elementem wyposażenia i znacznie ułatwiają obsługę komputera osobom, które niezbyt dobrze radzą sobie ze skomplikowanymi skrótami klawiszowymi.

Obecnie mamy na rynku myszy o najróżniejszych właściwościach, co ułatwia dobór urządzenia do konkretnych zastosowań, a nawet do specyficznych gatunków gier. Konsument z łatwością znajdzie model w dowolnym kolorze, z sensorem o wymaganej czułości lub niestandardową liczbą przycisków. Producenci prześcigają się w innowacjach, dlatego coraz więcej myszy do komputera posiada własne procesory lub specjalną pamięć wbudowaną w konstrukcję urządzenia. W myszce nie może zabraknąć fantazyjnego podświetlenia – iluminacje tworzone są zazwyczaj poprzez instalację diod LED oraz zastosowanie profesjonalnego oprogramowania do kontroli efektów specjalnych. Najnowszym hitem sprzedażowym są akcesoria, do których komplementarne części można samodzielnie stworzyć za pomocą drukarki 3D.      

Na jaki rodzaj czujnika powinniśmy się zdecydować, gdy szukamy nowej myszy do komputera? Oczywiście pierwotne sensory oparte na odczycie pozycji kulki dawno odeszły w zapomnienie. Liczą się wyłącznie sensory laserowe i optyczne. Wyższe wartości DPI zapewnia czujnik laserowy. Jednak sprawuje on się perfekcyjnie jedynie na specjalnym rodzaju powierzchni – musi to być idealnie gładka podkładka. Sensor optyczny radzi sobie świetnie na dużo większej liczbie materiałów, np. na powierzchniach nieco chropowatych. Do gier akcji lepiej nadają się myszy laserowe, ponieważ są one w stanie wykryć dużo drobniejsze zmiany pozycji kursora lub celownika w przypadku gier FPS. W sklepach możecie znaleźć też urządzenia z podwójnymi czujnikami. Są one jeszcze koszmarnie drogie, ale bez wątpienia udaje się im połączyć pozytywne cechy obu wymienionych sensorów.        

Jakie technologie dodatkowe warto rozważyć przed zakupem? Przede wszystkim trzeba się zdecydować, czy potrzebujemy myszy bezprzewodowej, czy może obecność kabla nie będzie nam w niczym przeszkadzała. Niestety pomieszczenia wyposażone w dużą ilość sprzętu elektronicznego mogą negatywnie wpływać na połączenia bezprzewodowe, stąd w szybkich grach może w niesprzyjających warunkach dochodzić do zakłóceń. Gracze raczej pozostają wierni rozwiązaniom wykorzystującym połączenie ekranowanym kablem. Fani gier RPG na pewno nie będą zadowoleni z myszy, która udostępnia tylko 2 lub 4 przyciski. Potrzebują oni urządzenia, gdzie na obudowie znaleziono miejsce dla co najmniej 10 klawiszy.  

Przy zakupie należy zwracać uwagę na kształt danej myszy. Jeśli jest nieergonomiczny, może szybko doprowadzić do niesprawności nadgarstka. Bacznie obserwujcie, czy producent udostępnia na swojej oficjalnej stronie dokumentację potwierdzającą zgodność produktu z ogólnoeuropejskimi standardami ergonomii.

Myszy mimo swoich niepokaźnych rozmiarów są bardzo skomplikowanymi urządzeniami. Dzięki wciąż postępującej miniaturyzacji komponentów elektronicznych stają się coraz lepiej wyposażone, a co za tym idzie – coraz bardziej precyzyjne. Najnowsze modele to prawdziwy elektroniczny majstersztyk.