Jak czyścić płyty CD?

Materię tak delikatną jak płyta CD czy DVD nietrudno zabrudzić lub zarysować. Gdy więc nasz sprzęt odmawia odtworzenia płyty, na której znajduje się coś ważnego, spróbujmy ją wyczyścić. Jest na to kilka sposobów. Niektóre mogą nas zaskoczyć!

Płyta CD nie chce się odtworzyć? Być może wystarczy włożyć ją do nieco czulszego odtwarzacza i uda nam się uratować jej zawartość. Jeśli nie ma takiej możliwości lub lepszy sprzęt również ma z tym problemy, wypróbujmy którąś z metod czyszczenia. Zakładając, że osiągniemy zamierzony cel, pamiętajmy aby płytę przegrać na nowy nośnik. Jeśli znajdują się na niej ważne dane, umieśćmy je w tzw. „chmurze” lub chociaż zapiszmy na koncie mailowym.


Płyny do czyszczenia kontra skórka z banana

W specjalistycznych sklepach lub w Internecie nabędziemy płyn do czyszczenia powierzchni płyt CD/DVD. Taki specyfik zwykle nie kosztuje więcej, niż kilka-kilkanaście złotych, a może przywrócić sprawność naszym nośnikom. Powinniśmy go stosować razem z odpowiednim, nierysującym materiałem. Najlepsza będzie bawełniana szmatka lub ściereczka z mikrowłókien. Ważne jest to, abyśmy nigdy nie czyścili płyty okrężnym ruchem, ale wycierali ją prostymi pociągnięciami, od środku ku obrzeżom.

Wielu użytkowników sprzętu audiovideo, zamiast sięgać po specjalny płyn, czyści płyty wodą z dodatkiem mydła lub dobrego płynu do naczyń lub szyb. Przy niewielkich rysach i zanieczyszczeniach taki sposób może wystarczyć. Spośród oryginalniejszych sposobów czyszczenia, wyróżnijmy użycie pasty do zębów lub świeżego banana. Odkrojonym kawałkiem owocu „woskujemy” powierzchnię płyty, następnie wycieramy ją wewnętrzną stroną bananowej skórki, spryskujemy płynem do mycia i wycieramy bardzo dokładnie do sucha.


Dobór właściwej metody

Skuteczność różnych metod czyszczenia będzie w dużej mierze zależeć od skali uszkodzeń. Do eksperymentowania z różnymi nietypowymi sposobami podejdziemy pewnie chętniej, gdy będą one przysłowiową ostatnią deską ratunku. Jeśli nie mamy zaufania do tego typu rozwiązań, faktycznie warto dysponować specjalnym płynem. Zazwyczaj produkt taki jest dość uniwersalny i służy także do konserwacji innych powierzchni, np. obiektywów, soczewek i pozostałych nośników optycznych.


Elżbieta Gwóźdź