Jak dobrać tkaniny do wnętrz?

Bez względu na porę roku, każdy chciałby, aby jego wnętrze wyglądało przytulnie, swojsko, a jednocześnie charakteryzowało swojego właściciela. Podczas projektowania należy zwrócić uwagę na szereg elementów, które wchodzą w skład całej kompozycji, definiując ostateczny rezultat.

Zasłony, rolety i firanki są nie tylko kolorową dekoracją. Mają również walory funkcjonalne, które mogą wpłynąć na to, jak pokój będzie postrzegany. Odpowiednio zaaranżowane wnętrze będzie się elegancko się prezentować.

 

Jakie tkaniny dobrać?

Każda aranżacja posiada swoje własne kryteria, podpowiadające, jakie wybrać elementy, aby osiągnąć zamierzony efekt. W przypadku ozdabiania okien kluczowe jest dobranie właściwej tkaniny. Jeżeli celem jest nadanie przestronnemu, chłodnemu wnętrza ciepła – stawia się na materiał gruby, o żywych kolorach kontrastujących z kolorami ścian i dodatków. Przy oknach wychodzących na północ i wschód – gdzie wpada mniej światła – powinno się postawić również na tkaniny o gęstym splocie.

Warto kupować u najlepszych

W dzisiejszych czasach, w których możliwości jest naprawdę dużo, a natłok obowiązków przeszkadza w zakupach, idealnym rozwiązaniem wydają się zakupy w sieci. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych z tkaninami znajdziemy szeroki wybór produktów. Miejscem godnym polecenia, gdzie znajdują się tkaniny renomowanych marek, jest sklep mieszczący się pod tym adresem: https://decoinspiration.pl/k/249/tkaniny Produkty takich marek jak Casadeco, Romo czy Ashley Wilde to tkaniny trwałe, najwyższej jakości. Nadają się one do zastosowania w każdej, nawet najbardziej skomplikowanej aranżacji. Wyróżnia je nie tylko jakość, ale też bogactwo wzorów i kolorów: od prostych prążków i pasków w idealnie dobranych, stonowanych kolorach, po obrazki kontrastujące ze sobą i ożywiające projekt.

 

Co do jasnych, a co do zacienionych pomieszczeń?

Przy wyborze odpowiednich materiałów ważne jest, aby kolory współgrały z resztą otoczenia. Jeżeli ściany pomalowane są na delikatne, pastelowe odcienie, intensywna barwa zasłon podkreśli rolę okna jako centralnego elementu scenerii, kierując na niego uwagę obserwatorów. Doda to także przyjemnego kontrastu, przełamującego uczucie monotonii. Podobnie dzieje się w przypadku pokojów pomalowanych na żywe kolory, zwłaszcza gdy okna wychodzą na południe albo na zachód, skąd wpada przyjemne, pomarańczowe światło. W tym przypadku lepiej postawić na coś neutralnego, co wizualnie ochładza kompozycję.

Należy jednak zachować konsekwencję przy dobieraniu kolorów. Powinny różnić się tonacją i barwą, ale pozostać w jednym spektrum. Eksperymentowanie z wieloma odcieniami różnych barw może przeszkadzać w skupieniu i nadmiernie zakłócać spokój otoczenia. Dotyczy to również wyboru tkaniny o wzorach geometrycznych, które mogą wydłużać bądź rozszerzać wizualnie pomieszczenie.

Tkaniny są dostępne w rozmaitych wariantach. Kupując je, mamy pewność, że posłużą nam przez długie lata w każdych warunkach. Odpowiednio dopasowane do wnętrza, będą doskonale spełniać funkcję dekoracyjną oraz praktyczną.