Jak działa waporyzator?

Jak działa waporyzator?

Waporyzatory weszły do sprzedaży stosunkowo niedawno, ale już podbiły rynek. Co sprawia, że te urządzenia zdobyły taką popularność? Na czym polega mechanizm działania vaporizera?

Na samym wstępie należy podkreślić, że mimo iż w języku angielskim używa się jednego słowa na określenie zarówno waporyzatorów, jak i e-papierosów (vape), to jednak urządzenia te znacznie się od siebie różnią, i to pod wieloma względami. Służą też do czego innego. Vaporizery umożliwiają podgrzanie suszu do temperatury powodującej parowanie. W parze powstałej w ten sposób znajdują się substancje aktywne, zawarte naturalnie w ziołach. Ponadto nie ma w niej substancji smolistych, powstających przy tradycyjnym paleniu. Nie mówiąc już o tym, że podczas palenia znaczna część tych pierwszych się marnuje – co w praktyce oznacza, że trzeba zużyć więcej suszu, aby uzyskać zadowalający efekt.

 

Działanie vaporizera

Vaporizery działają w ściśle określony sposób. Susz umieszczony w specjalnej komorze podgrzewa się do 220-230 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura stwarza ryzyko, że zioła zaczną się palić. Niższa z kolei nie pozwala na wydobycie z suszu wszystkich aktywnych substancji. Wyjątkiem jest tu susz CBD – można go podgrzać do 180 stopni. Niższe temperatury są odpowiednie do inhalacji podejmowanej w celach medycznych. Vaporizery z wyższej półki cenowej umożliwiają regulację temperatury z dokładnością do jednego stopnia.

 

2 sposoby podgrzewania suszu

Vaporizery można podzielić na dwie grupy ze względu na sposób podgrzewania suszu. Pierwszą grupę tworzą waporyzatory konwekcyjne, drugą – kondukcyjne. Czym się od siebie różnią?

W waporyzatorach kondukcyjnych susz wchodzi w bezpośredni kontakt z nagrzewaną powierzchnią. To najszerzej stosowane rozwiązanie, zwłaszcza w vaporizerach przenośnych. Przykładem może być tutaj waporyzator Pax 3 oraz produkty firmy Storz & Bickelg.

W waporyzatorach konwekcyjnych susz poddawany jest działaniu rozgrzanego powietrza, tworzącego silny, gorący strumień. W ten sposób działają zwłaszcza vaporizery stacjonarne, choć wśród przenośnych modeli również dałoby się znaleźć kilka egzemplarzy wykorzystujących tę metodę.

W sprzedaży dostępne są również vaporizery hybrydowe, które łączą w sobie te dwie metody.

 

Tak w najogólniejszym zarysie można streścić działanie waporyzatora. Oczywiście poszczególne modele, takie jak np. xvape, crafty, mighty czy flowermate, różnią się od siebie pewnymi niuansami, nie miejsce tu jednak na naświetlanie tych drobnych różnic. Jeśli szukasz dobrego waporyzatora, koniecznie zajrzyj tutaj: https://vapuj.pl/.