Jak korzystnie wychodzić na zdjęciach? Kilka pomocnych trików

Jak korzystnie wychodzić na zdjęciach? Kilka pomocnych trików

Fotogeniczność to w dzisiejszych czasach cecha na wagę złota. Nawet jeśli nie jesteśmy amatorkami codziennego robienia selfie. Bo i tak w towarzystwie zawsze znajdzie się osoba, która uwielbia uwieczniać wszystko na zdjęciach. I skoro już się mamy na nich znaleźć, to lepiej wyjść lepiej, niż gorzej.

Modelki i fotografowie znają niezliczoną ilość trików pozwalających na uzyskanie lepszej prezencji na zdjęciach. Mistrzyniami, pod tym względem, są oczywiście modelki i fotomodelki, które zawsze wiedzą, jak pozować, aby wyglądać jeszcze szczuplej i ukryć przed obiektywem ewentualne niedoskonałości. Niektóre porady na ten temat brzmią naprawdę zabawnie, ale efekt jaki jest, każdy widzi.


Jak uniknąć „podwójnego podbródka”

Szyja powinna być wyciągnięta, by skóra na niej mogła się napiąć. Dzięki temu drugi podbródek nam nie grozi (albo przynajmniej nie będzie aż tak widoczny). Nie należy jednak przesadzać z tym ruchem, bo wyjdziemy na zdjęciu jak panienki zadzierające nosa, choć co prawda bez podwójnej brody. Głowę najlepiej nieco pochylić. To sprawi, że cała twarz wyda się smuklejsza.  


Wyszczuplanie sylwetki

Odradza się utrzymywać kąt prosty między szyją a barkami. Garbienie stanowczo szkodzi prezencji, ale zupełnie wyprostowana pozycja sprawi, że wyjdziemy na zdjęciu spięte. Najlepiej nieco zaokrąglić barki i je opuścić. Pozwoli to na optycznie wyszczuplenie górnej części tułowia oraz jeszcze efektywniejsze wysmuklenie szyi. Jeśli taka poza wydaje nam się zbyt przerysowana, do przodu wystarczy wysunąć tylko jeden bark. Warto pamiętać o prostych plecach i wciągnięciu brzucha. Jeśli pozujemy do zdjęcia na stojąco, jedną nogę ugnijmy w kolanie i wysuńmy do przodu, zakrywając nią drugą nogę. Będziemy wyglądać wtedy szczuplej, a sylwetka nabierze kobiecości przez wyeksponowanie talii.


Jak ustawić twarz?

Nie każda osoba obrócona do obiektywu en face, wyjdzie na zdjęciu bez zarzutu. Znacznie bezpieczniej jest przechylić głowę lekko na bok, eksponując profil. Lepiej wyjdziemy także podpierając brodę o nadgarstek lub dłoń. Modelki, aby wyszczuplić twarz dodatkowo przygryzają lekko policzki. Trzeba to jednak zrobić umiejętnie, by efekt był subtelny, a nie groteskowy. Pamiętajmy też, by do zdjęcia nie zaciskać szczęki. Twarz skróci się wtedy, a usta optycznie zwężą. Poza tym do aparatu warto się czasem uśmiechnąć. Uważajmy jednak i z tym! Nasz uśmiech szybko robi się sztuczny, szczególnie gdy musimy wytrwale pozować z nim przez całą sesję lub gdy osoba robiąca zdjęcie ociąga się. Aby uśmiech nie wyglądał na wymuszony, powinny śmiać się także nasze oczy. Wszystko, co musimy zrobić, by udało nam się zagrać szczery uśmiech, to lekkie przymrużenie oczu.


Makijaż

Jeśli do sesji zdjęciowej przygotowuje nas wizażystka, to ona już dobrze wie, w jaki sposób „uzdatnić” naszą twarz na tę okazję. A co w przypadku, gdy same musimy zadbać o odpowiedni make-up? Kluczowe jest użycie podkładu i korektora, które pozwolą nam zakamuflować podkrążone oczy, wypryski czy inne defekty. Makijażem możemy również twarz wyszczuplić. A skoro wiemy, że będziemy fotografowane, zadbajmy o to, by się nie świecić. Użyjmy więc obowiązkowo kosmetyków matujących – bazy, podkładu i utrwalającego pudru. Zrezygnujmy z różu z rozświetlającymi drobinkami i iskrzących się cieni do powiek oraz błyszczyków.


Garderoba

Jak się ubierać do zdjęć? Przede wszystkim tak, jak nam wygodnie, ale nie ignorujmy kilku zasad. Po pierwsze, aparaty nie lubią jaskrawych kolorów. Po drugie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że założenie bluzki lub sukienki w poziome pasy nas pogrubi. Ważne jest także to, by ubrania dobierać zgodnie z typem sylwetki oraz typem kolorystycznym. To samo dotyczy biżuterii oraz fryzury. Sesja fotograficzna nie powinna być jednak jedyną okazją do korzystania z tych reguł. Dostosowywanie garderoby do naszych predyspozycji, a nie tylko do modowych trendów czy gustu (to, co nam się podoba, nie musi nam pasować) wyjdzie nam na dobre w każdych okolicznościach.


Elżbieta Gwóźdź