Jak kupić dobre ubezpieczenie mieszkaniowe?

Jak kupić dobre ubezpieczenie mieszkaniowe?

Większość z nas wykorzystuje okres ferii, by spędzić czas z rodziną poza domem – na nartach lub w ciepłych krajach. Wyjeżdżając, pozostawiamy nasze domy i mieszkania bez opieki, co skwapliwie wykorzystują włamywacze.

Warto zatem wcześniej pomyśleć o zabezpieczeniu swoich czterech kątów i kupić odpowiednią polisę mieszkaniową. Na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie domu i jak wybrać odpowiednią polisę, odpowiemy w niniejszym artykule.

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że kupno ubezpieczenia mieszkania lub domu to dosłownie kwestia kilku minut spędzonych przed komputerem. Ubezpieczenia mieszkania online stają się wśród Polaków coraz bardziej popularne dzięki swojej prostocie, a także dzięki temu, że można je kupić o każdej porze dnia, 7 dni w tygodniu.

 

Wiedz, co ubezpieczasz

Decydując się na kupno ubezpieczenia domu przez internet, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, co tak naprawdę ubezpieczamy. Ochrona ubezpieczeniowa może obejmować trzy odrębne obszary: mury, czyli konstrukcję budynku wraz z fundamentami, dachem i ścianami, albo jego elementy stałe, czyli np. zabudowę kuchenną czy armaturę łazienkową, drzwi, okna, podłogi lub wewnętrzne instalacje. Możemy ubezpieczyć także nasze mienie ruchome, czyli sprzęt elektroniczny: telewizor, komputer czy sprzęt audio. Oczywiście w tej grupie mogą znaleźć się także obrazy, biżuteria czy inne wartościowe przedmioty z naszego mieszkania. Możemy ubezpieczyć wszystkie wymienione wyżej elementy lub tylko ich część. Jeżeli mamy wątpliwości – zawsze możemy zapytać o szczegóły konsultanta na infolinii. Konsultanci pracujący w firmach ubezpieczeniowych, takich jak np. TU Europa, posiadają szczegółową wiedzę na temat oferowanych produktów i z chęcią nam pomogą, odpowiadając na wszystkie pytania.

 

Sprawdź, od czego się ubezpieczasz

Kupno ubezpieczenia domu online to jednak nie tylko decyzja dotycząca takich czy innych części mieszkania. Istotne jest również pytanie, od jakich zdarzeń chcemy ubezpieczyć naszą nieruchomość. Polisa powinna zapewniać pokrycie szkód powstałych na skutek zdarzeń losowych oraz kradzieży z włamaniem i rabunku. Te pierwsze to przykładowo zalanie, pożar czy powódź. Warto zwrócić uwagę, że katalog zdarzeń objętych ochroną zależny jest od tego, co ubezpieczamy. Przykładowo, mury są zazwyczaj chronione przed skutkami zdarzeń losowych, natomiast mienie ruchome lub stałe elementy są zabezpieczane dodatkowo przed kradzieżą czy dewastacją. Istnieje również kategoria szkód spowodowanych pęknięciem czy oderwaniem się wężyków odprowadzających wodę do pralki lub zmywarki. To tzw. szkody wężykowe, od których również można się ubezpieczyć. Nie ma znaczenia, czy sprawcą zalania powstałego w wyniku oderwania się rurki doprowadzającej wodę będziemy my, czy też osoba trzecia.

 

Odpowiednia suma ubezpieczenia

Ubezpieczenia domu online pociągają również za sobą decyzję dotyczącą maksymalnej kwoty, na jaką zawieramy ubezpieczenie, czyli tzw. sumy ubezpieczenia. Kupując polisę, powinniśmy określić kwotę, do wysokości której towarzystwo ubezpieczeniowe będzie ponosiło odpowiedzialność za zaistniałą szkodę. Powinna ona być adekwatna do wartości ubezpieczanych elementów. Jeżeli niedoszacujemy tej kwoty, to w razie szkody odszkodowanie może nie pokryć wszystkich poniesionych strat. Jeżeli z kolei zawyżymy sumę ubezpieczenia – wówczas niepotrzebnie zapłacimy wyższą składkę. Warto przy tym pamiętać, że wysokość odszkodowania zawsze odpowiada wysokości realnie poniesionej szkody.

 

OC w życiu prywatnym

OC w życiu prywatnym to polisa, o której istnieniu wiele osób nie wie. Szkoda, bo jest bardzo przydatna. Dotyczy sytuacji, w których sami wyrządzamy komuś szkodę. Ubezpieczenie obejmuje zazwyczaj wszystkich domowników, a także szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe. Co więcej, taka ochrona może działać zarówno w Polsce, jak i za granicą. Chodzi tu o takie sytuacje jak na przykład przypadkowe wybicie szyby sąsiadom czy oderwanie lusterka w samochodzie podczas jazdy na rowerze. Ubezpieczenie będzie nas chronić, kiedy zapomnimy posprzątać chodnik ze śniegu przed domem i ktoś poślizgnie się na nim, łamiąc sobie nogę. Za tego typu szkodę musielibyśmy zapłacić z własnej kieszeni. Jednak jeśli będziemy posiadaczami OC w życiu prywatnym, to odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel. Dzięki polisie towarzystwo pokryje szkody rzeczowe i osobowe wyrządzone innym.

 

Polisa polisie nierówna

Na koniec pamiętajmy, że przed zakupem polisy zawsze warto porównać kilka ofert. Warunki polis mieszkaniowych nie są bowiem wszędzie takie same i w zależności od firmy będą różnić się zakresem, a co za tym idzie – również ceną. W niektórych firmach możemy liczyć na zniżki. Mieszkanie to dla większości z nas duża część majątku osobistego, dlatego warto dobrać odpowiednią do swoich potrzeb ofertę.