Jak poradzić sobie z niechcianymi gryzoniami

Jak poradzić sobie z niechcianymi gryzoniami

Zarówno myszy jak i szczury nie są mile widziane w żadnym domu. Przysparzają wielu problemów, niszczą instalacje elektryczne, zapychają rury, a także zjadają paszę dla zwierząt.

Człowiek od wielu lat z nimi walczy, starając się wymyślić jak najefektywniejsze rozwiązania ich eliminacji. Mimo szczerych chęci, szczurów i myszy jest coraz więcej, pojawiają się nawet w blokach, nie tylko w domach jednorodzinnych. Można z nimi skutecznie walczyć i nie należy się zniechęcać. Czasami wyprowadzka zwyczajnie nic nie da, a wiele osób jest właśnie gotowych podjąć aż tak desperacki krok. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze i jednocześnie najskuteczniejsze formy walki z gryzoniami, które zagrażają zarówno naszemu zdrowiu jak i naszemu spokojowi ducha.

Trutki chemiczne - rodentycydy

To tak naprawdę jedyne i skuteczne metody walki z gryzoniami, które dostępne są na rynku. Podanie ich szczurowi czy myszy jest jednoznaczne z ich rychłą śmiercią. Przy ich stosowaniu należy bardzo uważać, ponieważ zazwyczaj są one bardzo szkodliwe dla ludzi. Wystarczy odrobina trucizny, która dostanie się do ust człowieka, a może on liczyć się bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, w tym nawet śmiercią. Podczas stosowania ich w stosunku do gryzoni również należy zachować ostrożność i kierować się wskazówkami znajdującymi się na opakowaniu. Chcąc rozłożyć trutkę na gryzonie, należy zabezpieczyć swoje ciało, zakładając specjalistyczne ubranie ochronne, gumowe rękawice i buty (najlepiej kalosze). Nie wolno również w tym czasie spożywać posiłku, pić ani palić papierosów. Po zakończonej czynności należy niezwłocznie przebrać się, wypłukać usta wodą, a także umyć twarz i ręce. Opakowanie od trutki należy albo wyrzucić, albo schować, jednak w każdym przypadku w sposób, który nie spowoduje możliwości skażenia otoczenia.

Preparaty z fosforem cynku

Są one również bardzo popularne. Polegają na zatruciu ziarna pszenicy fosforem cynku, które wówczas staja się trucizną dla gryzoni. Główne zastosowanie znajdują one w przypadku plagi gryzoni i niemożności poradzenia sobie z nimi w inny sposób. Podczas wykładania trucisny, należy najpierw wyłożyć odrobinę zdrowego ziarna. W ten sposób gryzonie zapamiętują miejsce składowania jedzenia i wrócą tu, aby zjeść trutkę.

Rodentycydy z antykoagulantami

Należą do nich między innymi warfaryna, bromadiolone oraz brodifakum. Wystarczy niewielka dawka by spowodować śmierć gryzoni poprzez wylew wewnętrzny. Nie są one tak niebezpieczne dla człowieka jak te o których wspominaliśmy na początku z uwagi na niewielką zawartość trucizny. Co więcej, w przypadku zatrucia się nimi przez człowieka, istnieje antidotum w postaci witaminy K1. Śmierć gryzoni jest jednak dłuższa i to jest właśnie czynnik dla którego wiele osób wciąż woli mocniejsze środki, nie chcąc, by zwierzęta się męczyły.

Jeśli chodzi o ich dawkowanie, to nie powinno się przestawać do momentu całkowitego zlikwidowania zagrożenia. Cały proces trwa mniej więcej około 2 tygodni i należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wkrótce gryzonie znikną z naszego punktu widzenia.

Rozmieszczanie trucizny

Podczas rozkładania trucizny na gryzonie, należy mieć na uwadze miejsca w których najczęściej znajdują się niepożądani goście. Należy przede wszystkim uwzględnić okolice ścian, ponieważ gryzonie poruszają się w sposób bardzo charakterystyczny właśnie przy nich. Można ich spotkać znacznie więcej w okolicach w których przetrzymywane jest jedzenie. Ich droga ucieczki nie jest daleka i zawsze chętnie wracają, ponieważ pamiętają dokładnie gdzie jadły coś smacznego. Jeśli uda nam się wyłożyć w tych miejscach trutkę, możemy być pewni, że problem gryzoni w najbliższym czasie przestanie już nas dotyczyć.

Połączenie metod

Warto pamiętać, że najlepszą bronią jest atak. Rozstawiając kilka rodzajów trutek, jak np. bloczki z trucizną, sam granulat oraz dodatkowo niezatrute jedzenie, możemy spodziewać się najlepszych efektów. Szczury i myszy zwabione smakołykami szybko zaczną pochłaniać truciznę, której głównym celem jest spowodowanie ich śmierci.