Jak przestać pić?

Jak przestać pić?

Kiedy ktoś pije od dłuższego czasu, to z pewnością decyzja o tym, by przestać pić, nie jest decyzją prostą. Aczkolwiek bezwzględnie musi zostać podjęta, kiedy nie chcemy zaszkodzić swojemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.

Decyzja, której nie można odkładać

Pewne jest to, że decyzji o zaprzestaniu picia nie można odkładać. Kiedy ją podejmujemy, to kluczowe będzie to, aby nie sięgać po pierwszy kieliszek. Jeśli zaś przyłapiemy się na tym, że wyznaczamy sobie sztuczne daty co do tego, kiedy przestaniemy pić, to raczej pewne jest, że prędko nam się to nie uda. Dlatego musimy mieć na uwadze to, aby zwalczyć objawy alkoholizmu, jakie u siebie dostrzegamy najczęściej. To powinno pomóc wytworzyć nam specjalną motywację, dzięki której nawet nie pomyślimy o tym, by pić dalej. Niestety praktyka pokazuje, że dopiero, gdy ktoś poważnie zachoruje, będzie mieć problemy z prawem lub obniży mu się nastrój aż po stany depresyjne – to dopiero wtedy rozważy to, by coś z tym problemem zrobić. I to też nierzadko przy udziale osób trzecich. Jeżeli zaś ktoś nie ma wsparcia, to nie ma się co łudzić, że będzie chciał wyjść z nałogu. Trzeba to zrobić w jednej chwili, bez wyznaczania sztucznych dat.

 

Co jest kluczowe, jeśli chodzi o wyjście z nałogu?

Po znalezieniu odpowiedniej motywacji nie mniej ważne okaże się skorzystanie z terapii, dzięki której można będzie rzeczywiście zauważyć zmiany w swoim codziennym postępowaniu. O ile ktoś głośno przyzna się do tego, że ma problem z alkoholem, o tyle łatwiej będzie znaleźć mu odpowiednie grupy wsparcia, dzięki którym naprawdę będzie czuł, że jest sporo sensu w tym, aby zaprzestać picia. Podjęcie terapii, czy to indywidualnej, czy grupowej, jest uzasadnione zwłaszcza u osób, które mają problemy zdrowotne, prawne lub popsuły relacje z innymi właśnie z powodu choroby alkoholowej. Takie osoby tym bardziej od razu powinny przestać pić.

 

Materiał opracowany we współpracy z Ograniczpicie.pl