Jak przygotować się do przeprowadzki?

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Zmiana miejsca zamieszkania wiąże się z nawałem obowiązków oraz wynikającym z nich stresem. Jak przygotować się do przeprowadzki, by przebiegła spokojnie i bez komplikacji?

Na początku zaplanuj termin przenosin i zapewnij sobie optymalną ilość czasu na ich  przygotowanie. Możesz wziąć urlop lub ustalić taki czas, który nie będzie kolidował z innymi obowiązkami (np. długi weekend). Następnie zarezerwuj transport – ustal z usługodawcą wstępną datę przewozu rzeczy, którą potwierdzisz tuż przed przeprowadzką. Koniecznie załatw niezbędne kwestie urzędowe, dotyczące przekazania dotychczasowego i przyszłego lokalu. Możesz przygotować listę instytucji, które powinieneś powiadomić o zmianie adresu.

Przed rozpoczęciem pakowania zaopatrz się w rzeczy, których będziesz potrzebował: kartony, worki foliowe, taśmę klejącą, markery do opisania pakunków, gazety lub folię bąbelkową, zabezpieczającą kruche przedmioty. Jeśli korzystasz z usług firmy transportowej, upewnij się, czy wykorzystuje ona własne opakowania. Jeśli nie, wybierz takie, co do których masz pewność, że nie rozpadną się podczas przewozu, niezależnie od wagi przewożonych przedmiotów (producent tektury na kartony tego typu powinien używać trwałych materiałów). Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie pojemników, które mamy w domu: walizek, koszy lub szuflad.

Przeprowadzka to dobry moment na pozbycie się niepotrzebnych rzeczy: przejrzyj je i pomyśl, z których już nie korzystasz. Nie zapomnij o opróżnieniu lodówki i zamrażarki. Pakując się, pamiętaj o tym, że kartony nie powinny być zbyt ciężkie: do tych większych chowaj więc lżejsze rzeczy, do mniejszych zaś książki, naczynia itp. Kruche przedmioty zabezpiecz gazetą, folią bąbelkową lub ręcznikami. Po zamknięciu opisz każde pudełko – w ten sposób łatwiej zorientujesz się, od czego zacząć rozpakowywanie. W oddzielnym miejscu (torba, saszetka) zbierz wszelkie dokumenty, klucze, portfel z pieniędzmi i inne cenne rzeczy. Podczas przeprowadzki miej je zawsze przy sobie. Możesz przygotować również niewielkie pudełko na pierwszą noc w nowym miejscu: powinno ono zawierać wszelkie potrzebne drobiazgi, takie jak szczoteczka do zębów, pidżama, ręcznik, kubek itd.