Jak sformatować dysk?

Jak sformatować dysk?

Formatowanie twardego dysku pozwala na usunięcie wielu istotnych problemów, pozbycie się wirusów oraz przygotowanie go do ponownego zapisu danych. Jak jednak tego dokonać?

Twardy dysk i proces formatowania
    
Twardy dysk jest rodzajem masowej pamięci, która pozwala na zapis różnego rodzaju danych. W tym celu wykorzystuje odpowiedni nośnik magnetyczny. Jego nazwa wynika z zastosowanego materiału, który jest twardszy od tych używanych kiedyś na przykład w dyskietkach.
    
Aby na takim twardym dysku zapisać ponownie zupełnie nowe dane, należy przeprowadzić jego uprzednie formatowanie. Nie usuwa ono samych plików, lecz same znaczniki tych danych.
    
Kiedy się przydaje? Zaleca się wykonywanie owego procesu, gdy dodajemy nowe urządzenie magazynujące do komputera. Przeważnie jednak jest stosowany także w sytuacjach, gdy nasz komputer został zaatakowany przez jakieś złośliwe wirusy albo oprogramowanie, bądź został on uszkodzony przez jakiś inny, poważny błąd. Wówczas zainfekowany system operacyjny zostaje przywrócony do działania (odtworzony) poprzez usunięcie danych na partycji, na której się znajduje. Potem następuje jego ponowne zainstalowanie oraz skonfigurowanie.

    
Poradnik – formatowanie dysku krok po kroku

1. Należy utworzyć kopie wszystkich danych, których nie chcemy utracić. Reszta zostanie bowiem usunięta w trakcie formatowania.

2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na „Mój Komputer” i wybierz polecenie „Zarządzaj”.

3. W oknie „Zarządzanie komputerem” wybierz opcję „Magazyn”, a następnie „Zarządzanie dyskami (lokalne)”.

4. Przed formatowaniem należy usunąć z dysku wszystkie partycje, które się wówczas wyświetlą. W tym celu należy kliknąć w nie prawym przyciskiem myszki i wybrać opcję „Usuń partycje”.

5. Po pojawieniu się napisu „Nieprzypisane”, należy najechać na niego myszką, kliknąć prawym przyciskiem i wybrać opcję „Nowa partycja”. Później wybierać przyciski „Dalej”, aż do momentu, gdy ukaże się pytanie, czy chcemy sformatować dysk i w jakiej formie pragniemy to uczynić.

6. Najlepiej wybrać opcję „NTFS”, ponieważ jest szybka i bezpieczna.

7. Jeśli dysk jest nowy, należy wybrać opcję „Wybierz szybkie formatowanie”, a jeśli był już wcześniej używany, zdecydujmy się na „Włącz kompresję plików i folderów”. Kliknijmy „Dalej”, a na następnej stronie „Zakończ”.

8. Następuje formatowanie dysku.