Jak skutecznie rzucić palenie?

Jak skutecznie rzucić palenie?

Doskonale wiemy, że palenie papierosów jest głównym czynnikiem zachorowań na raka płuc, jak również powoduje inne poważne choroby. Mimo to liczba palaczy na całym świecie jest porażająca. Z badań wynika, że 70% palących chciałoby rzucić palenie, jednak większość pozostaje na etapie deklaracji.

Podobnie jak w przypadku każdego nałogu, tak i od palenia odejść nie jest łatwo. Wiele osób sięga po gumy lub tabletki z nikotyną, inni poddają się akupunkturze lub hipnozie, jeszcze inni uczestniczą w terapii czy grupach wsparcia. W ostatnich latach sporą karierę zrobiły e-papierosy jako narzędzie zastępujące zwykłe papierosy, a nie tak szkodliwe. Przypominające kształtem i wymiarami tradycyjne papierosy, e-papierosy są specyficznymi urządzeniami służącymi do inhalacji nikotyny. Wytwarzana przez nie mgiełka jest przynajmniej wolna od niesłychanie szkodliwych substancji smolistych uwalniających się w procesie spalania. Jednakże e-papierosy nie są przecież zupełnie nieszkodliwe, aplikujemy sobie bowiem w ten sposób czystą nikotynę, a ponadto wielu osobom służą one nie jako narzędzie do wyjścia z nałogu, ale jako inny rodzaj uzależnienia. Nałogi prowadzą do wielu chorób, takich jak nadciśnienie (wypróbuj Presuren Cardio - preparat, któremu zaufało wielu Polaków).

Żeby skutecznie rzucić palenie, trzeba być dostatecznie silnie zmotywowanym. Czasami potrzebny jest jakiś impuls zewnętrzny, jednak najważniejsza jest indywidualna decyzja. Można ją sobie umotywować i zracjonalizować, wypisując na kartce dobre i złe strony nałogu. Przekonamy się wtedy na własne oczy, ile negatywów wiąże się z paleniem. Można, a czasami trzeba się wspomagać – gumy, plastry, tabletki mogą okazać się zbawienne - poza tym należy dużo pić, dużo spać, prowadzić aktywny tryb życia, unikać palących i miejsc, gdzie się pali, mieć ciągle zajęte ręce i przede wszystkim - stale umacniać się w podjętej decyzji.