Jak skutecznie wyleczyć chore zatoki?

Jak skutecznie wyleczyć chore zatoki?

Zapalenie zatok oznacza uporczywy katar, nieustający ból głowy i charakterystyczny ucisk u nasady nosa. Ból nasila się zwłaszcza przy schylaniu i gwałtownych ruchach. Możemy uwolnić się od tych dolegliwości tylko w trakcie specjalistycznego leczenia.

Nos, wraz z zatokami, mają za zadanie oczyścić, ogrzać i nawilżyć wdychane przez nas powietrze. Drożne zatoki umożliwiają swobodne oddychanie, a także stanowią barierę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Gdy jednak w kanalikach coś zalega, powietrze ma utrudnioną drogę i wytwarzają się duże ilości śluzu, który następnie przemienia się w zalegającą, ropną wydzielinę. W ten sposób dochodzi do zapalenia, które zapoczątkowane mogło zostać przez wirusy, bakterie lub alergeny.


Uwolnij zatoki

Trudno zlekceważyć zapalenie zatok – jego objawy sprawiają tak duży dyskomfort, że szukanie pomocy u specjalisty wydaje się być oczywiste. I lepiej nie zwlekać z umówieniem konsultacji, ponieważ nieleczone zapalanie najpewniej przerodzi się w nasz stały problem.

Choroba może mieć ostry przebieg, co oznacza, że pojawia się stosunkowo rzadko i trwa do trzech tygodni. Gdy zaś przedłuża się średnio do trzech miesięcy, mamy do czynienia z zapaleniem podostrym. Jeżeli w tych przypadkach nie podejmiemy leczenia lub przeprowadzimy je  niewłaściwie, zaczniemy chorować przewlekle.

Przewlekłe zapalenie zatok leczy się zwykle operacyjnie. Zabiegi mają na celu udrożnienie zatok poprzez pozbycie się zalegającej w nich wydzieliny. Jeżeli przyczyną są zmiany występujące w obrębie zatok i nosa, na przykład polipy, krzywa przegroda, przerost małżowiny czy zbyt wąskie ujście zatok, również potrzebny jest odpowiedni zabieg. Zapalenie podostre wiąże się z zażywaniem antybiotyków, natomiast ostre leczymy podając leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, ale przede wszystkim takie, które pozwolą na rozrzedzenie wydzieliny i obkurczenie naczyń błony śluzowej.


Leczenie w domu?

Zatok nie można leczyć na własną rękę. Gdy zrobimy to niewłaściwie, ryzykujemy ciężkimi powikłaniami. Domowe środki mogą jednak przynieść doraźną ulgę. Wykorzystajmy tutaj zioła – czarny bez, dziewannę czy werbenę. Można przygotować z nich inhalacje.


Elżbieta Gwóźdź