Jak spędzać mniej czasu przed komputerem?

Jak spędzać mniej czasu przed komputerem?

Coraz więcej z nas nasze etatowe godziny spędza przed monitorem. O ile w tej kwestii możemy nie mieć wiele do powiedzenia, o tyle już po przyjściu do domu pierwszą rzeczą, jaką robimy, wcale nie musi być włączanie komputera. Jak się pozbyć tego nawyku?

Internet daje nam niemal nieograniczone możliwości. Dostęp do wiedzy, jaki mamy dzięki niemu, czyni nasze życie lepszym i łatwiejszym. Jako narzędzie rozwoju otwiera przed nami nowe perspektywy. Pod jednym warunkiem – że umiemy z niego właściwie korzystać. Niestety, niewielu z nas to potrafi. Dla większości Internet jest więc jednocześnie zagrożeniem. Sprawia, że stajemy się bezproduktywni i marnujemy czas.

Pomstujemy na to, że dzieci nie wychodzą już tak często z domów, by pobawić się na podwórku, a zamiast tego wysiadują godzinami przed komputerem. Ale ta przypadłość może dotyczyć osób w każdym wieku. Młodzi, zdolni, dojrzali ludzie codziennie marnują czas w Internecie, przeglądając setki witryn internetowych, czytając bzdury i apatycznie śledząc Facebooka oraz Twittera, podczas gdy mogliby wtedy uprawiać sport, pielęgnować zainteresowania, spotykać się z ludźmi twarzą w twarz i robić mnóstwo innych, ciekawych oraz rozwojowych rzeczy.

 

Ogranicz korzystanie z Internetu, zanim wpadniesz w siecioholizm. W jaki sposób?

  • Jeśli nie potrzebujesz Internetu – wyłącz dostęp

Osoby wykorzystujące komputer do pracy, powinny odłączyć się od sieci na czas wypełnienia obowiązków – o ile rodzaj wykonywanej pracy im na to pozwala. Przerwę również warto wykorzystać w inny sposób, niż przeglądanie portali internetowych. Może warto raczej iść wtedy na lunch i poczytać gazetę (w wersji papierowej!) lub książkę.

 

  • Kontroluj czas i nawyki

Ustal, że codziennie na surfowanie po sieci nie poświęcisz więcej niż kilkadziesiąt minut. I postaraj się, aby wykorzystać ten przedział czasowy za jednym razem, a nie rozbijając go na krótkie odcinku czasu w wymiarze całego dnia. Wcześniej zanotuj, jakie strony chcesz obejrzeć i w tej określonej kolejności przeszukuj zasoby sieci.

Kontroluj także swoje nawyki. Wielu z nas co kilka minut natrętnie sprawdza pocztę lub portale społecznościowe, nawet jeśli nie oczekuje na nadejście żadnej wiadomości.

 

  • Treści z sieci czytaj offline

Jest to możliwe dzięki aplikacji Pocket, działającej na zasadzie „read it later”. Rozwiązanie to pozwala zapisywać artykuły i filmy wideo do późniejszego przeczytania i obejrzenia. Nie musimy się więc obawiać, że jeśli teraz czegoś nie przeczytamy, później umknie to naszej uwadze w morzu innych treści. Czytaj i oglądaj wtedy, kiedy masz na to czas, bez konieczności łączenia się z siecią.

 

  • Wyłączaj na noc router i inne urządzenia

Po pierwsze, niezdrowo się śpi, gdy na około świecą diody, a różne urządzenia wydają rozmaite dźwięki. Po drugie, jeśli wyłączymy wszystko na noc, to po wstaniu z łóżka nie od razu podłączymy się do sieci. Postaraj się też, aby pierwszą rzeczą robioną przez Ciebie każdego dnia było coś innego, niż włączanie komputera lub tabletu.

 

  • Dokonuj selekcji przeglądanych serwisów i profili

Zalew informacyjny utrudnia nam poruszanie się w Internecie. Musimy ciągle odsiewać cenne i wartościowe treści od marnych newsów oraz plotek. Dlatego korzystając z Facebooka dokonaj selekcji profili i fanpejdży. Śledź tylko te, które faktycznie prezentują wiedzę i informacje wysokiej jakości; te, które bardzo lubisz i często na nie zaglądasz. Nie lajkuj na oślep kolejnych stron, a inwazyjne posty znajomych blokuj.

 

  • Zrób eksperyment

Potrzebujesz na niego zaledwie dwóch dni. Najlepiej, gdyby były to dni wolne od pracy, na przykład weekend lub święta. Już dzień wcześniej, wieczorem, odstaw w ciemny kąt pokoju laptop i tablet. Telefon wykorzystuj sporadycznie. Następnie załóż sobie za punkt honoru, że przez całe dwie doby nie sięgniesz po sprzęt, by uzyskać dostęp do Internetu. Ten czas wykorzystaj dowolnie, ale aktywnie. Skup się na czynnościach, których dawno nie robiłeś (prawdopodobnie przez to, że za dużo ślęczałeś w Internecie). Rusz się z domu i poprzebywaj na świeżym powietrzu, wybierz się na wycieczkę, wyjdź do ludzi. Może wtedy uświadomisz sobie, jak wiele rzeczy Cię omija, gdy marnujesz się przed komputerem. I, miejmy nadzieję, zrozumiesz też, że Internet nie jest niezbędny do życia przez 24/h.


Elżbieta Gwóźdź