Jak udekorować ścianę za łóżkiem?

Sypialnia nie jest pomieszczeniem reprezentacyjnym, jak salon czy kuchnia. Dlatego zdarza nam się nie przywiązywać zbytniej wagi do jej wystroju – w końcu tylko tam śpimy. A jednak odpowiednio zaaranżowana sypialnia sprzyja nocnemu wypoczynkowi.

Niezależnie od tego, na jakie wykończenie ścian się zdecydujemy, największy nacisk kładziemy na ścianę za łóżkiem. Łóżko jest bowiem centralnym punktem w sypialni, do którego powinniśmy dostosować wszystkie inne elementy pomieszczenia. Ściana bezpośrednio stykająca się z łóżkiem jest najbardziej widoczna. Z tego względu warto poświęcić jej najwięcej uwagi.

 

Na jakie wykończenie się zdecydować?

Najprościej jest pomalować ściany farbą, jeśli oczywiście całą sypialnię malujemy na jeden kolor i nie bierzemy się za eksperymenty. Wybór koloru nie jest bez znaczenia. Mówi się, że w sypialni najlepiej sprawdzają się barwy stonowane, nierzucające się w oczy, sprzyjające wypoczynkowi. To prawda, ale należy również uwzględnić indywidualne upodobania kolorystyczne domowników. Właściwie każdy kolor ma rację bytu w sypialni, oprócz czerwieni, która wywołuje agresję i pobudza mózg do aktywności.

 

Jak zaakcentować ścianę za łóżkiem?

Malując ją na inny kolor niż pozostałe ściany. To najprostszy sposób. Ewentualnie można wykorzystać ten sam kolor, ale w nieco ciemniejszym odcieniu. W niewielkich sypialniach o dużej wysokości najlepiej pomalować ściany w poziome pasy – dzięki temu wizualnie „obniżymy” sufit. Malując jedną trzecią ściany na ciemniejszy kolor (od podłogi), osiągniemy podobny efekt. W sypialniach wąskich i długich ściany można pomalować w pionowe pasy; dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie dwóch różnych kolorów: jaśniejszy powinien być przy wejściu do pomieszczenia, ciemniejszy w głębi. Natomiast w małych sypialniach należy wystrzegać się zbytniego nagromadzenia krzykliwych kolorów, ponieważ optycznie zawężają one przestrzeń. Zamiast tego warto powiesić lustro, np. na drzwiach szafy – to najlepszy sposób na optyczne powiększenie wnętrza.

Nieco większych trudności przysparza wykonanie przy użyciu farby dodatkowych wzorów. Bardzo dużą popularnością cieszą się motywy florystyczne i abstrakcyjno-geometryczne. Przy odrobinie cierpliwości można jednak osiągnąć zadowalające rezultaty, wykorzystując przy malowaniu taśmę malarską lub specjalne szablony.

 

Malowanie to oczywiście nie jedyny sposób na wykończenie ścian w sypialni. Można wykleić je również tapetami, specjalnymi płytkami imitującymi cegły, a nawet zamontować tapicerowane panele. Są to jednak droższe i bardziej wymagające rozwiązania.