Jak urządzić mały salon fryzjerski?

Jak urządzić mały salon fryzjerski?

Należy pamiętać, że salon fryzjerski to miejsce pracy, w którym obowiązują zasady BHP, i w którym mamy do czynienia z klientem. Jak stworzyć przestrzeń funkcjonalną i przyjazną dla pracowników i klientów w przypadku, gdy dysponujemy małym metrażem?

Wyposażenie salonu fryzjerskiego

Dobór przedmiotów, które znajdą się w twoim salonie, powinien być dokładnie przemyślany, zwłaszcza gdy dysponujesz niewielkim metrażem. Zadbaj o to, aby zwłaszcza meble były niewielkie i funkcjonalne. Toporne, kanciaste i wielkie konstrukcje będą utrudniały poruszanie się po małej przestrzeni i optycznie ją zmniejszą.

Myjnia i fotel fryzjerski to strategiczne elementy w każdym salonie. Na fotelu fryzjerskim nasz klient spędzi trochę czasu, więc musi on być wygodny, a jednocześnie funkcjonalny, aby fryzjer nie miał utrudnionej pracy. Nie radzimy oszczędzać na tych akcesoriach. Tanie produkty szybko się psują i nie ma możliwości serwisowania ich. Polecamy zainwestować w sprzęt dobrej jakości, taki jak np. fotele fryzjerskie w Modna Kaja.

Wszelkie urządzenia elektroniczne, przyrządy oraz kosmetyki, jakie planujemy zakupić do nowego salonu, powinny mieć wysoką jakość. Oszczędzanie na nich to jak oszczędzanie na komforcie własnym i klienta oraz na jakości usług.

 

Stanowiska w miejscu pracy fryzjera

Istotne jest również rozmieszczenie wszystkich sprzętów i akcesoriów fryzjerskich. Aby łatwiej funkcjonować w małej przestrzeni, polecamy zorganizowanie tzw. stref pracy fryzjera. Nie ma ścisłych reguł wyznaczających zakres czynności do wykonania w określonym miejscu. To fryzjerzy po dokładnym zaplanowaniu pracy powinni zdecydować, jakie sfery wyznaczyć. Niemniej jednak w każdym salonie powinno się znaleźć miejsce na recepcję, poczekalnię oraz stanowiska do mycia, farbowania czy ścinania włosów. Przyporządkowując fragmenty przestrzeni określonym czynnościom, zaprowadzimy w miejscu pracy porządek, unikniemy wielu rożnych niedogodności, a także dostosujemy pomieszczenie do zasad BHP.

W salonie z wydzielonymi strefami łatwiej o rozdzielenie pracy między poszczególne osoby. Łatwiej też zapanować nad personelem nawet w sytuacji natężonego ruchu. Miejsce, gdzie pracownicy nie wchodzą sobie w drogę, a fryzjer nie musi odchodzić od klienta, sprawia wrażenie synchronicznego i tym samym profesjonalnego w oczach klientów.

 

Dekoracja salonów fryzjerskich

Wystrój salonu jest niezwykle istotny. Dobra aranżacja potrafi sprawić, że klient będzie czuł się bardziej komfortowo, dzięki czemu lepiej oceni samą usługę i jej jakość. Kolorystyka ma niemałe znaczenie w aranżacji niewielkiej przestrzeni. Dzięki zastosowaniu jasnych kolorów możemy sprawić, że nasz salon wyda się przestronny i zadbany, a także profesjonalny.

Żaden salon fryzjerski nie może obyć się bez luster. Są one niezbędne do pracy, ale przy odpowiednim rozstawieniu mogą też optycznie powiększyć wnętrze. Będą stanowić nowoczesną ozdobę. W połączeniu z kilkoma akcesoriami w mocnym kolorze stworzą eklektyczną i nowoczesną przestrzeń, do której przyjemnie będzie się wracało, i o której chętnie będzie się opowiadało znajomym.