Jak urządzić pokój przedszkolaka?

Jak urządzić pokój przedszkolaka?

Aby dziecko dobrze się czuło i prawidłowo rozwijało, należy zadbać o odpowiednie zorganizowanie przestrzeni wokół niego. Wystrój pokoju przedszkolaka powinien sprzyjać utrzymaniu porządku, zapewnić odpowiednią ilość bodźców i pasować do dziecięcego poczucia estetyki.

Kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, jest bezpieczeństwo – mebelki dla dzieci w wieku przedszkolnym muszą być wykonane precyzyjnie, z bezpiecznych, hipoalergicznych materiałów i nie zagrażać maluchowi w żaden sposób. Odpadają wszelkie meble o ostrych krawędziach lub dużym ciężarze i rozmiarach, chyba że są na tyle stabilne, aby dziecko nie było w stanie ich na siebie przewrócić. Jeśli zdecydujemy się na meble drewniane – szukajmy wśród takich, które mają zaokrąglone krawędzie i są odpowiednio polakierowane, dzięki czemu wyeliminujemy ryzyko, że naszemu dziecku w dłoń wbije się drzazga. Dobrym rozwiązaniem wydają się meble z tworzyw sztucznych – są stosunkowo lekkie i kolorowe, co powinno trafić w gust dziecka.

A skoro jesteśmy przy guście małego lokatora – niezłym pomysłem może być zaangażowanie go w wybór mebelków. Osiągniemy dzięki temu kilka profitów – po pierwsze, szanse na to, że wystrój spodoba się dziecku zdecydowanie wzrosną. Po drugie, jeśli pozwolimy mu wziąć przynajmniej część odpowiedzialności za to, jak wygląda jego pokój, powinno wykazywać znacznie większą chęć do sprzątania. Po trzecie – w ten sposób budujemy w dziecku poczucie decyzyjności i pewność siebie, które bardzo przydadzą mu się w późniejszym wieku.

Mebelki dla dzieci powinny być kolorowe. Mogą być ozdobione obrazkami nawiązującymi do popularnych filmów lub kreskówek, pamiętajmy jednak, aby wybierać spośród tych produkcji, które dziecko zna i lubi.

Z ilością mebli w pokoju przedszkolaka nie należy przesadzać. Zadbajmy jednak o to, aby miał do dyspozycji wszystkie przydatne do życia sprzęty.

Jeśli szukasz dla swojego dziecka nowych mebli, zajrzyj na: http://askot.pl/kategoria-produktu/mebelki/.