Jak usunąć sól z butów?

Zimą plagą naszych ulic jest wszechobecna sól, którą posypywane są jezdnie i chodniki w celu szybkiego usunięcia lodu. Sól może się jednak okazać zabójcza dla naszego obuwia, a z całą pewnością pozostawia na nim nieestetyczne, białe plamy.

Buty zimowe powinniśmy przed wszystkim dobrze zabezpieczyć, jeszcze zanim wyjdziemy w nich na zewnątrz. Nawet nowo zakupione obuwie warto przed użytkowaniem odpowiednio zakonserwować, a już bez wątpienia należy to zrobić po zakończeniu sezonu zimowego. Po usunięciu zabrudzeń buty ze skóry należy natłuścić, używając do tego specjalnych preparatów lub nawet oliwy, zimą można to zrobić nawet z podeszwami. Po wyschnięciu obuwie powinno być zapastowane i wypolerowane. Jeżeli będziemy obuwie pielęgnować w ten sposób dostatecznie często, sól nie będzie się go imać i wystarczy wtedy po powrocie do domu wyczyścić buty szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie. 

W stosunku do plam z soli trzeba reagować natychmiast. Jeżeli do czyszczenia przystąpimy po kilku godzinach czy dniach, może się okazać, że plamy są nie do usunięcia. W przypadku mocnego zasolenia niektórzy zalecają przemycie powierzchni mlekiem, cytryną lub mieszanką wody z octem. Po usunięciu plam i wyschnięciu butów (suszymy je wyłącznie w warunkach naturalnych, w żadnym wypadku w pobliżu kaloryferów), należy je natłuścić i zapastować. 

Szczególną trudność może sprawiać usunięcie soli z butów zamszowych. Trzeba je czyścić skórką od chleba lub gumką do ścierania, ewentualnie ciepłym mlekiem. Oprócz domowych sposobów warto też zaopatrzyć się w specjalne preparaty odsalające.