Jak ważny jest księgowy przy prowadzeniu własnej firmy?

Jak ważny jest księgowy przy prowadzeniu własnej firmy?

Zamierzasz założyć własną działalność gospodarczą? Zanim zaczniesz formalności związane z jej otwarciem, warto przemyśleć jedną ważną kwestię – jak rozliczać się z fiskusem i prowadzić rachunki w firmie?

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek rozliczania się z fiskusem. Przedsiębiorcy najczęściej wybierają rozliczanie według zasad ogólnych, które wymaga prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Łatwiejsze, niewymagające tak złożonych formalności, są ryczałt eiwdencjonowany oraz kart podatkowa, niemniej jednak nie dają one takich korzyści jak rozliczanie się innymi metodami.

W związku z tym pojawia się pytanie, czy do prowadzenia księgowości z księgą przychodów i rozchodów lub z księgą handlową potrzebny jest księgowy?

 

Własny księgowy – spore koszty dla firmy

Zatrudnienie własnego księgowego nie jest tanie. Koszty liczone są w tysiącach złotych, dlatego tylko niektórzy przedsiębiorcy mogą zdecydować się na taką usługę. Zatem nie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie na taki wydatek.

Alternatywnym rozwiązaniem dla zatrudnienia własnego księgowego jest skorzystanie z jego usług w biurze rachunkowym. To korzystne cenowo rozwiązanie, ponieważ koszt obsługi księgowej rozpoczyna się od około 100 złotych miesięcznie dla ksiąg przychodów i rozchodów, natomiast w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych to zwykle koszt od około 600 złotych.

 

Biuro rachunkowe – profesjonalna pomoc bez przepłacania

W biurach rachunkowych można skorzystać z profesjonalnej pomocy dotyczącej księgowości i nie tylko. Biura te oferują też usługi w ramach kadr i płac, udzielają porad podatkowych, pomagają w założeniu firmy, dlatego to kompleksowa obsługa dla wymagających przedsiębiorców.

Aby zapewnić swoim klientom kompleksowe wsparcie, biura korzystają ze specjalistycznego oprogramowania, na przykład Sage Symfonia 2.0 od Sage (sage.com.pl). Programy tego rodzaju pozwalają na łatwiejsze prowadzenie kont klientów oraz terminowe rozliczenia z fiskusem.

 

Więcej informacji dotyczących programów księgowych od Sage można znaleźć na stronie internetowej sage.com.pl.