Jak wybrać dobrą księgową?

Dobra księgowa to podstawa dobrze zarządzanego biznesu. Często to ona jest mózgiem naszych finansów i odpowiada za dobre funkcjonowanie naszej firmy. Dlatego niezmiernie ważne jest odpowiednie dobranie osoby na tę funkcję.

Warto też zwrócić uwagę czy zatrudnienie osoby na stałe jest dobrym rozwiązaniem od samego początku działalności.

Firma zewnętrzna?

Startując z nowym biznesem często liczy się każdy grosz. Nowo powstała firma zwraca uwagę na jak najszybszy rozwój, dlatego ważne jest, aby koszty prowadzenia przedsiębiorstwa nie były zbyt wysokie. W takim przypadku zatrudnienie dodatkowej osoby może mijać się z celem. Wiele zewnętrznych firm oferuje usługi księgowe na wysokim poziomie. Dodatkowo tego typu firmy oprócz prowadzenia księgowości mogą pomóc także w innych kwestiach prawnych.

Księgowa na etat?

Przy wyborze księgowej na etat warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim ważnym czynnikiem są kwalifikacje, gdzie osoba odbywała praktyki oraz historia zatrudnienia. Warto sprawdzić u poprzednich pracodawców co mogą powiedzieć o swoim byłym pracowniku. Ważne jest to w kontekście jej charakteru, który powinien cechować się zdroworozsądkowym podejściem do spraw związanych z firmą, której księgowość prowadzi. Jest to kluczowe by podejmować dobre decyzje a także do samodzielnego proponowania rozwiązań, o których prowadzący firmę mogą nie wiedzieć. Księgowa w każdej sytuacji powinna służyć dobrą radą, która może wynikać z jej bogatego doświadczenia połączonego z odpowiednim podejściem do swoich obowiązków. Jedną z najważniejszych kwestii jest jednak organizacja pracy księgowej. Musi ona dbać o pilnowanie terminów płatności oraz innych działań w firmie. Dobra księgowa powinna być także kreatywna. O tym często przedsiębiorcy zapominają. Musi ona posiadać pełny obraz firmy, której finanse prowadzi i zawsze mieć elastyczne podejście do kierowanych spraw, a także musi mieć wiedzę, jak obsługiwać program do faktur. Te wszystkie cechy musi posiadać osoba, którą obdarzamy sporym zaufaniem, dlatego warto przyjrzeć się każdemu kandydatowi dwukrotnie.