Jak wybrać dobrą wannę?

Jak wybrać dobrą wannę?

Mimo że charakterystycznym elementem współczesnej łazienki stała się kabina prysznicowa, to jednak nie zastąpi ona przecież wygodnej wanny, w której można się zrelaksować i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Czym się kierować przy zakupie?

Do wyboru, do koloru

W pierwszej kolejności należy uwzględnić indywidualny charakter łazienki: jej rozmiary, wystrój, pozostałe akcesoria, rozlokowanie poszczególnych mebli itd. Wszystkie te czynniki powinny mieć wpływ na twoją decyzję zakupową. Najdrobniejsze nawet zaniedbania czy niedopatrzenia w tej materii mogą cię narazić na poważne kłopoty – po nabyciu wanny może się okazać, że jest ona za długa bądź za szeroka i należy ją w związku z tym usytuować inaczej, niż to sobie pierwotnie zamierzyłeś. Takie przekonfigurowania z kolei mogą wprowadzić do łazienki niemały zamęt.

By uniknąć tej ewentualności, dokonaj najpierw szczegółowych pomiarów pomieszczenia i zadaj sobie koniecznie pytanie, gdzie zamontujesz swój nowy nabytek. Ze względu na miejsce montażu wanny dzielimy na następujące rodzaje:

  • przyścienne,
  • narożne,
  • wolnostojące (mogą zostać usytuowane w dowolnym miejscu),
  • do zabudowy (do tej grupy zaliczają się głównie wanny wpuszczane w podłogę).

Po sprecyzowaniu swoich oczekiwań i potrzeb odnośnie do zaznaczonych powyżej kwestii możesz zacząć rozglądać się za najodpowiedniejszą dla ciebie ofertą. Konkretne przykłady wyszczególnionych powyżej rodzajów wanien znajdziesz tutaj: https://www.gredom.pl/pl/searchquery/wanny/1/phot/5?url=wanny.


Kształt

Na rynku wyposażenia łazienkowego najpopularniejszymi rozwiązaniami aranżacyjnymi są wanny o kształcie prostokąta, trójkąta o jednym zaokrąglonym boku, a także pięciokąta. W obrębie wanien narożnych wyróżniamy ponadto wanny symetryczne oraz asymetryczne. Te pierwsze charakteryzują się równą długością, drugie natomiast wyraźną dysproporcją co najmniej dwu boków. Jeśli masz dużą łazienkę, możesz wziąć pod uwagę zakup wanny owalnej bądź okrągłej, jako że tego typu wanny idealnie wpasowują się w stylistykę przestronnego pomieszczenia.


Materiał

Bardzo ważnym kryterium, którego nie należy pominąć przy wyborze wanny, jest materiał, z którego ta została wykonana. Wyróżniamy następujące rodzaje wanien:

  • żeliwne – są to najczęściej białe wanny prostokątne, nierzadko inkrustowane różnego rodzaju ornamentami w rodzaju nóżek wyobrażających antyczne rzeźby itp.,
  • stalowe – pokrywane są na ogół specjalną emalią, która zabezpiecza je przez uszkodzeniami mechanicznymi,
  • akrylowe – są to najczęściej spotykane w łazienkach domowych wanny; niekiedy pokrywa się je żywicą poliestrową,
  • ze sztucznego marmuru – ekskluzywne, bardzo atrakcyjne wizualnie, ale i kosmicznie drogie.


Obudowa

Obudowa nie jest koniecznym elementem wanny, ale nie da się ukryć, że znacznie podnosi jej walory wizualne. Wyłożenie zewnętrznej części wanny płytkami ceramicznymi harmonizującymi z tłem łazienki jest bardzo efektownym rozwiązaniem aranżacyjnym.


Gdzie szukać?

Rekonesans najlepiej jest rozpocząć od internetu. W sieci zapoznasz się z asortymentem różnych producentów, poza tym będziesz miał pewność, czy dana oferta wciąż jeszcze jest aktualna. Bogaty i zróżnicowany wachlarz wanien można znaleźć np. tutaj: https://www.gredom.pl/. Warto poprzeglądać również kolorowe katalogi najbardziej renomowanych firm i sklepów bądź udać się osobiście do najbliższego punktu sprzedaży i tam obejrzeć sobie dokładnie poszczególne modele.