Jak wybrać dobry aparat fotograficzny?

Jak wybrać dobry aparat fotograficzny?

Ogrom marek i parametrów jakie oferują producenci sprzętu fotograficznego sprawia, że wybór dobrego (czyli odpowiedniego dla nas) aparatu nie jest prostą sprawą.

Przede wszystkim należy ustalić, jak bardzo zaangażujemy się w robienie zdjęć. Jeśli ma być to okazyjne "pstrykanie" na wakacjach czy imprezach, nie ma sensu przepłacanie za aparat najwyższej jakości. Jeśli jednak fotografia pasjonuje nas na tyle, że chcemy poeksperymentować z tą formą sztuki i poświęcić jej nieco czasu, zakup tańszego sprzętu będzie zmarnowaniem pieniędzy, gdyż ograniczymy sobie pole możliwości i po kilku miesiącach zaczniemy żałować pośpiesznej decyzji.

Określenie potrzeb oraz możliwości finansowych (ceny naprawdę dobrych aparatów to nawet kilkanaście tysięcy złotych) to zatem pierwszy krok przy podjęciu decyzji o zakupie. Teraz pora zwrócić uwagę na parametry.

1. Ilość pikseli. Najczęściej brany pod uwagę wskaźnik, jednak wcale nie najbardziej istotny. Zwłaszcza dla przeciętnego użytkownika 5 Mpix wcale nie jest lepsze niż 2 Mpix. Znacznie ważniejsza jest ich gęstość na matrycy.

2. Zoom. Wartościowszy jest ten optyczny, nie cyfrowy. Podawany jest jako krotność, np. 10x. Jeśli wartość ta nie jest określona przez producenta, znaczy to, że aparat ma stałą ogniskową, czyli nie ma możliwości robienia zbliżeń. Do urządzeń z dużym zoomem potrzebny jest stabilizator, dzięki któremu unika się poruszonych zdjęć.

3. ISO, czyli czułość. Im ma mniejszą wartość, tym mniejsza jest wrażliwość matrycy na światło i fotografowane obiekty wymagają lepszego doświetlenia. W przeciwnym razie mogą pojawić się szumy, czyli widoczne piksele powiększające ziarnistość zdjęcia. Zatem im wyższe ISO tym lepiej.

4. Wyświetlacz. Im większy, tym więcej prądu zużywa. Standardem są przekątne 2,5 - 3,5 cala. W starszych modelach mogą wystąpić przekłamania kolorów. Niektóre aparaty posiadają ruchomy, obracany wyświetlacz, który przydatny jest do autoportretów czy robienia zdjęć nad tłumem.

5. Lampa błyskowa. Użyteczna zwłaszcza jeśli chcemy robić dużo zdjęć w pomieszczeniach. Powinna być włączana automatycznie oraz manualnie - czasem aparat "uważa" że konieczne jest jej uruchomienie, podczas gdy użytkownik chce osiągnąć całkiem inny efekt.

6. Menu. Jego przejrzystość przekłada się na wygodę użytkowania. Wszelkie opcje powinny być łatwo dostępne i logicznie pogrupowane.

7. Rozmiary i obudowa. Jeśli chcemy robić zdjęcia "nieoczekiwanych" wydarzeń, aparat nie powinien być zbyt duży - jego noszenie jest najzwyczajniej uciążliwe, a konieczność każdorazowego wyjmowania z pokrowca może działać zniechęcająco oraz narazić nas na przegapienie momentu, który chcieliśmy uchwycić. Obudowa powinna być solidna, odporna na kurz, zachlapanie czy przypadkowe uderzenia.

8. Tryby aparatu. Oczywiście warto samemu eksperymentować z ustawieniami podczas robienia zdjęć, badać różne kombinacje przesłony, ogniskowej i ekspozycji. Dla początkujących przydatne są jednak programy tematyczne - krajobrazowy, portretowy, makro, sportowy czy do zdjęć nocnych.

9. Akcesoria. Pojemna karta pamięci, sterowniki do systemów operacyjnych, futerał, akumulatorki z ładowarką. Przy okazji warto wspomnieć o zasilaniu - niektóre aparaty mają wbudowany akumulator, co wpływa na zmniejszenie ich rozmiarów. Jednak brak dostępu do prądu powoduje, że sprzęt staje się bezużyteczny. Lepszym rozwiązaniem są wymienne akumulatorki AA, stosunkowo tanie i w razie potrzeby możliwe do zastąpienia przez standardowe baterie.


Po wzięciu pod uwagę powyższych punktów, pozostaje już tylko zgłębić teorię fotografii, uruchomić wyobraźnię i zmysł spostrzegawczy i cieszyć się robieniem jak najciekawszych zdjęć.