Jak wybrać dobry laptop?

Wybór laptopa nie zawsze jest prosty. Zwłaszcza mając dość ograniczony budżet trzeba się dobrze zastanowić, jaki sprzęt wybrać, aby szybko nie okazało się, że kupiliśmy kota w worku.

Oferty laptopów dostępnych w niskich cenach są widoczne praktycznie wszędzie – od sklepów komputerowych, poprzez markety, aż po operatorów sieci komórkowych. Pytanie tylko, czy warto kosztem zaoszczędzonych paru groszy decydować się na sprzęt słabszej klasy? Niska jakość dotyczy szczególnie laptopów z marketu, które raczej należy omijać z daleka. Na laptopa od operatora sieci komórkowej co prawda można się zdecydować, ale tu warto wybierać jedynie te lepsze, mocniejsze egzemplarze renomowanych producentów. Najważniejsze, aby nie dać sobie wcisnąć byle jakiego sprzętu, tylko dlatego, że można nabyć go „za złotówkę”. Tak naprawdę, laptop od operatora, patrząc na wysokość abonamentu, kosztuje nas często dużo więcej, niż gdybyśmy kupili go w normalnym sklepie. 

Aby kupić naprawdę dobrego laptopa, trzeba trochę zainwestować, tym bardziej, jeśli notebook ma nam służyć jako narzędzie pracy. Dobry, wydajny laptop powinien być wyposażony w mocny procesor oraz dużą ilość pamięci RAM. Do tego dodać należy szybki dysk twardy oraz wydajny, wytrzymały akumulator. Nie bez znaczenia jest również jakość użytych materiałów, wykonanie, no i oczywiście rozdzielczość matrycy. Seria biznesowa laptopów, w tym Dell Latitude, HP EliteBook czy Lenovo ThinkPad, jest tu jak najbardziej wskazana. Jeśli brakuje nam funduszy, aby kupić nowy laptop tego typu, zawsze możemy skorzystać z oferty notebooków poleasingowych, które choć są używane, sprzedawane są na ogół w bardzo dobrym stanie. Należy tylko wybrać zaufanego sprzedawcę, a możemy mieć pewność, że taki sprzęt będzie nam służyć lepiej, niż niejeden nowy, ale za to z niższej półki.