Jak wybrać dobry odkurzacz przemysłowy?

Choć odkurzacz przemysłowy kosztuje więcej niż zwykły, to jednak jest nieporównywalnie lepszy. Nadaje się do stosowania w naprawdę trudnych warunkach. Przemysł potrzebuje specjalistycznych urządzeń ssących, które poradzą sobie z mąką, gipsem, cementem, opiłkami metalowymi, grafitem, pyłem drzewnym.

Urządzenia takie muszą w wielu przypadkach pracować w systemie pracy ciągłej. Czy wiesz, że pyły drzewne oraz te pochodzące z mąki, aluminium czy grafitu - są wybuchowe? Międzynarodowa dyrektywa Atex i system BHP narzuca w strefach zagrożonych wybuchem stosowanie specjalnych urządzeń Atexowych. Istnieje jednak wiele profesjonalnych sprzętów czyszczących i nie wszystkie są dobrej jakości; coraz częściej na rynku widzimy urządzenia importowane z Chin, które pozostawiają wiele do życzenia i nie spełniają żadnych norm.  Jak zatem wybrać dobry odkurzacz przemysłowy?

 

Filtry mają znaczenie

Przy zakupie odkurzacza należy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, jakie filtry posiada. To one są kluczowe dla prawidłowej pracy sprzętu. Jeśli filtry się zapychają, to odkurzacz będzie działał znacznie wolniej i z mniejszą mocą. Np. mąka czy cement potrafią w ciągu kilku sekund oblepić filtr, przedostać się do silnika i uszkodzić go. Dobrym pomysłem jest inwestycja w odkurzacz ze specjalistycznym filtrem, odpowiednim do stawianego przed nim zadania. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wysoko wyspecjalizowanego doradcy.

Nawet w wielkich koncernach wiedza w tym zakresie jest znikoma, a wybór odkurzacza przez działy zakupów, kierujących się przede wszystkim ceną, okazuje się koniec końców chybiony.

 

Kilka słów o głowicach

Przy zakupie odkurzacza warto zwrócić też uwagę na jego silnik oraz moc. Czy odkurzacz będzie pracował godzinę, czy dwie? Czy w systemie pracy ciągłej? Co będzie zasysane? Przykładowo, jeżeli chcemy zasysać pyły lekkie, będziemy szukać urządzenia z dużym przepływem powietrza; do odkurzania zaś pyłów ciężkich - odkurzacza o dużym podciśnieniu. Jeżeli będzie on pracował 1-3 godziny w cyklu "włączany i wyłączany",  to najlepiej zdecydować się na urządzenie z silnikiem 230V; jeżeli w trybie ciągłym, będziemy szukać sprzętu z silnikami trójfazowymi. Czas poświęcony na konsultacje ze specjalistą zaprocentuje bezawaryjnością zakupionego sprzętu i zadowoleniem klienta. Jedną z lepszych firm specjalizujących się w odkurzaczach przemysłowych i specjalistycznych Atex jest firma BHF www.bhfpoznan.pl

 

Zanieczyszczenia mokre czy suche? A może 2 w 1?

Zwróć uwagę na to, jakie zanieczyszczenia będziesz usuwać. Jeśli na terenie twojego zakładu pojawiają się nie tylko pyły, ale też płyny, warto pomyśleć o inwestycji w odkurzacz przemysłowy, który pracuje zarówno z suchymi, jak i z mokrymi odpadkami. Przykładem takiego sprzętu jest Planet 300, który dodatkowo ma duży zbiornik na odpady (60 litrów). Dzięki temu z powodzeniem można go używać przy pracach remontowo-budowlanych, ale też na terenach różnych zakładów.

 

Dodatkowe funkcje

Filtry i głowica to jedno, a dodatkowe funkcje ułatwiające użytkowanie odkurzacza - drugie. Przed zakupem sprawdź, czy dany sprzęt posiada koła antypoślizgowe (wówczas będzie można go używać na różnych powierzchniach bez obawy, że odkurzacz nie poradzi sobie z konkretnym typem nawierzchni). Warto zwrócić uwagę na odkurzacz Planet 350, który umożliwia zablokowanie dwóch kół, dzięki czemu urządzenie nie ruszy się z miejsca nawet wtedy, gdy nawierzchnia będzie nierówna. Przydatna jest również dodatkowa opcja z koszem na akcesoria - dzięki temu funkcjonalnemu dodatkowi proces sprzątania będzie przebiegał znacznie szybciej (do kosza można włożyć środki czystości, unikniesz w ten sposób biegania do schowka z urządzeniami sprzątającymi).

Jak zatem wybrać dobry odkurzacz przemysłowy? Należy przede wszystkim określić typ zanieczyszczeń, z jakimi sprzęt będzie musiał się uporać. To pozwoli nam podjąć słuszną decyzję zakupową.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł “Jak wybrać dobry odkurzacz przemysłowy?” powstał we współpracy z, przedstawicielem firmy BHF Poznań. www.bhfpoznan.pl