Jak wybrać kocioł C.O do domu jednorodzinnego?

Jak wybrać kocioł C.O do domu jednorodzinnego?

Zakup kotła jest kosztowny, dlatego trzeba wybierać go bardzo rozsądnie, biorąc pod uwagę nie tylko cenę, ale także wiele innych czynników. Czym kierować się, wybierając kocioł c.o. ?

Czym kierować się, wybierając kocioł c.o.

 

Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ o ostatecznym wyniku decyduje splot kilku czynników. Najważniejsze z nich to:

 

  • rodzaj paliwa stałego,

  • sposób obsługi,

  • koszty eksploatacji,

  • sprawność pieca,

  • ekologia,

  • koszty zakupu.

 

Specjalnie koszty zakupu umieściłam na końcu, ponieważ wcześniejsze kryteria mają decydujący wpływ na okres zwrotu zakupu.

 

 

Rodzaj paliwa stałego

 

Producenci oferują piece dostosowane do spalania różnego rodzaju paliwa stałego. Najpopularniejszymi rodzajami takiego paliwa są: węgiel różnej wielkości, miał, ekogroszek, drewno, brykiety, pelety, biomasa. Wybierając rodzaj paliwa, trzeba brać pod uwagę jego cenę i dostępność w najbliższej okolicy. Koszty transportu mogą niwelować różnice cenowe. Na rynku dostępne są piece uniwersalne, przystosowane do spalania różnego rodzaju paliwa stałego. Warto zwrócić uwagę na możliwości składowania, czyli ile razy w sezonie grzewczym będziemy musieli dokonywać zakupu.

 

Zdjęcie: Piece CO z www.Kotly-Bialek.pl

 

 

Sposób obsługi pieca

 

Ogółem biorąc, mamy do wyboru piece zasypowe ręczne i piece z podajnikiem. Te pierwsze są tańsze, ale wymagają codziennej obsługi. W najprostszych modelach węgiel trzeba dosypywać nawet co 8 godzin; jest to uciążliwe i nie zapewnia stałej temperatury w domu. W dodatku piece te mają bardzo ograniczone możliwości sterowania.

Lepszym rozwiązaniem są piece z dolnym spalaniem, które wymagają obsługi raz na dobę, są też efektywniejsze. Najnowocześniejsze to piece z podajnikiem, automatycznie sterowane. Wzrost ich popularności powoduje, że ich ceny systematycznie spadają. Piece tego typu zapewniają pełen komfort. Zasobnik wystarczy uzupełnić raz na tydzień. Przystosowane są do ekogroszku, ale również do tańszego miału.

 

 

Koszty eksploatacji i sprawność pieca

 

Oba te elementy są ze sobą powiązane. Im większa sprawność pieca, tym mniej potrzebujemy opału i mniejsze są koszty eksploatacji.

Producenci podają sprawność teoretyczną, osiągniętą w warunkach laboratoryjnych. Sprawność efektywna kotła c.o. jest zawsze niższa. W zależności od rodzaju pieca różnica wynosi od 10 do 30%. Największa jest przy kotłach najprostszych, najmniejsza przy kotłach z podajnikiem. Jeżeli producent podaje, że kocioł z zasypem ręcznym osiąga sprawność ok. 75%, to sprawność efektywna będzie wynosić ok. 50%; przy kotłach retortowych nominalna sprawność wynosi 90% a efektywna 80%. To bezpośrednio przekłada się na koszty eksploatacji.

 

 

Ekologia

 

Wobec zanieczyszczenia środowiska i ocieplenia klimatu ekologiczne ogrzewanie staje się coraz istotniejszym elementem, zwłaszcza w miejscowościach, które nie mogą liczyć na naturalną wentylację. Na obszarach położonych w nieckach i o słabych wiatrach, piece węglowe i kotłownie opalane węglem mogą stwarzać szkodliwy dla dróg oddechowych smog.