Jak wybrać odpowiednią protezę?

Jak wybrać odpowiednią protezę?

Protezy ruchome to najczęściej wybierane rozwiązanie przy brakach w uzębieniu. O wiele wygodniejszym rozwiązaniem są jednak implanty. Są bardziej wytrzymałe i łatwiej przeżuwa się nimi pokarm.

Protetyka – uzupełnianie braków w uzębieniu

Protetyka jest działem stomatologii, który obejmuje uzupełnianie braków w uzębieniu. Dzięki koronom, mostom i protezom gryzienie pokarmów i nieestetyczny wygląd nie stanowią już problemu. Protetyka w Warszawie obejmuje zarówno uzupełnienia stałe, jak i zdejmowane.

 

Dopasowanie protezy ruchomej

Protezę ruchomą należy dokładnie dopasować do kształtu szczęki. Protetyk, który ją wykonuje, robi odlew i na jego podstawie wykonuje uzupełnienie. Do protezy trzeba się jednak przyzwyczaić. Zajmuje to od kilku dni do nawet kilku miesięcy.

 

Proteza ruchoma a jedzenie

Protezy ruchome to rozwiązanie, które najczęściej wybierają osoby pozbawione części lub wszystkich zębów. Osadza się ją na dziąsłach, które przyjmują nacisk tworzony przez szczęki w trakcie przeżuwania pokarmów. Niestety przy noszeniu protezy ruchomej siła żucia zmniejsza się o 75%. Osoby noszące protezę muszą zrezygnować z bardzo twardych pokarmów, np. orzechów. Ich zjedzenie mogłoby spowodować pęknięcie protezy bądź jej złamanie.

 

Jak dbać o protezę ruchomą?

Protezę ruchomą po każdym posiłku należy wyjąć z ust i umyć szczoteczką. Na noc wkłada się ją do roztworu czyszczącego. Najlepiej mocować protezy przeznaczonym do tego celu klejem. W przeciwym razie mogą one wypadać.

 

Wady protezy ruchomej

Noszenie protezy wyjmowanej może powodować infekcje błony śluzowej w jamie ustnej, a także zapalenia tkanek wywołanych przez bakterie. Najczęściej są one skutkiem niedokładnego mycia protezy. Sztuczną szczękę należy wymienić po około 5 latach, aby nadal spełniała swoją funkcję.

 

Protezy osadzone na implantach

Proteza osadzona na implantach to rozwiązanie, które pozwala zachować taką samą siłę żucia jak przy naturalnym uzębieniu. Nacisk wytwarzany przy żuciu pokarmów jest przenoszony na kość oraz implant. Istnieje możliwość założenia zarówno stałej, jak i ruchomej protezy stabilizowanej w ten sposób. Implanty są też bardziej wytrzymałe niż protezy osadzane na zębach.