Jak wybrać suknię ślubną?

Termin ślubu wyznaczony, sala weselna zarezerwowana, najważniejsze szczegóły ustalone... Czas na wybór sukni ślubnej! Podpowiadamy, jak zaplanować jej zakup.

Poszukiwanie wymarzonej kreacji powinnyśmy zacząć minimum pół roku przed datą uroczystości – trzeba wziąć pod uwagę, że w niektórych przypadkach realizacja zamówienia trwa kilka miesięcy. Na początku zdecydujmy, czy chcemy wybrać nową suknię z salonu, czy zdecydować się na kreację używaną, z komisu lub „z drugiej ręki”. W pierwszym przypadku należy liczyć się z wydatkiem od 2000 zł w górę, w drugiej – od kilkuset złotych. Możemy też wypożyczyć suknię – zwykle kosztuje to ok. 50% wartości nowej kreacji. Jeśli planujemy szyć suknię, poszukiwanie wzorów powinnyśmy rozpocząć znacznie wcześniej, zaś wybór krawcowej oprzeć na sprawdzonych opiniach i przykładowych modelach, które wyszły spod jej ręki.

Po decyzji o miejscu zakupu czas na przemyślenie modelu – w tym celu najlepiej przejrzeć w Internecie różne fasony i na tej podstawie wybrać kilka lub kilkanaście sukien, które najbardziej przypadły nam do gustu (aby znaleźć ofertę w określonej lokalizacji, wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło, odpowiadające danemu miastu, np. suknie ślubne Warszawa). Dokonując selekcji, warto zastanowić się, w jakich ubraniach czujemy się dobrze na co dzień – suknia musi być nie tylko piękna i dopasowana, lecz także wygodna. Polecamy poczytać artykuły o doborze fasonu do typu sylwetki, karnacji oraz pory roku – z pewnością pomogą nam one podjąć właściwą decyzję i ograniczyć ilość modeli.

Jeśli mamy już gotowy wzór wymarzonej sukni, możemy zacząć umawiać się na wizyty w salonach ślubnych. Na każdą z nich należy zarezerwować ok. 2 godziny. Najlepiej zabrać ze sobą osobę, która bezstronnie oceni, jak wyglądamy – mamę, siostrę, przyjaciółkę. Warto też wziąć pod uwagę porady stylistek, pracujących w salonie. Zwykle dają one do przymierzenia inne fasony, aby upewnić się, że ten, którego szukamy, będzie faktycznie pasował do sylwetki. Ponadto doradzają, w jaki sposób można podkreślić figurę, optycznie ją wydłużyć czy skrócić, dobierając model o odpowiednim kroju, aplikacjach, długości itp. Przy wyborze sukni liczą się nawet takie szczegóły, jak kolor oczu czy rysy twarzy! Czasem trudno dostrzec je samodzielnie, dlatego też warto posłuchać rady doświadczonych specjalistek. Pamiętajmy również, że obiegowa opinia rzeczywiście ma w sobie coś z prawdy – kiedy założymy tę właściwą suknię, będziemy czuły, że to ta jedyna!

 

fot. Laurelle