Jak zabezpieczyć serwer VPS?

Jak zabezpieczyć serwer VPS?

Hostingi VPS są narażone na ataki botów i serwerów rotacyjnych. Należy chronić system zaporą firewall oraz blokować możliwość logowania na konto root. Dobrze jest też uruchomić automatyczną aktualizację danych w Linuxie.

Powstaje coraz więcej skomplikowanych ataków na hosting VPS. Ochrona komputera wymaga tworzenia narzędzi, ktore pozwolą bronić się przed tymi zagrożeniami. Sprawcami włamań są najczęściej boty, które działają na zainfekowanych serwerach.

 

Jak ochronić serwer WWW?

Najpopularniejszym serwerem do witryn WWW jest apache. Bezpieczeństwo usługi można podnieść, uruchamiając środowisko jail. Dzięki temu można z łatwością modyfikować istniejące konta użytkowników i dodawać domyślną powłokę systemu Linux. Serwery VPS warto też chronić, włączając apache w zgłaszanym komunikacie. Dodatkowe moduły, takie jak evasive, qos, security czy spamhaus - znacznie podnoszą bezpieczeństwo systemu. Same skrypty stron WWW, np. popularny WordPress, mają też przydatne zabezpieczenia, które należy skonfigurować. Są to Fail2Ban lub All in One Wp Security.

 

Firewall – niezbędna ochrona serwera

Internet kryje w sobie wiele zagrożeń. Różnego rodzaju luki i niedociągnięcia są wykorzystywane przez adresy rotacyjne lub botnety (programy pozwalające na sterowanie obcym komputerem). Należy ręcznie skonfigurować dane, ustawiając strefę czasową i język oraz zainstalować firewall na VPS. Warto skorzystać z zapór systemu dostępnych w sieci. Linux ma bogaty pakiet ofert, m.in. IPTABLES lub Fail2Ban.

 

Zablokowanie możliwości logowania na konto root – konieczna ochrona komputera

Zmiana portu połączeń przez ssh oraz zablokowanie wejścia na konto root może ochronić przed wieloma atakami z zewnątrz. Port należy ustalić tak, by nie wykluczał się z innymi usługami. Najlepiej wybrać wynik pomiędzy 50000 a 65000. Ataki przeprowadza się poprzez skanowanie stron internetowych, które wyszukują usługi pracujące na popularnych portach. Hasła do SSH (protokołów komunikacyjnych) należy tworzyć z ponad 10 znaków, wykorzystując małe i duże litery oraz znaki niestandardowe. W każdym miejscu trzeba też wpisać inną nazwę. Dobrze jest użyć aplikacji do generowania haseł dostępnych w internecie. Można skorzystać też z programów, które zapisują je w bezpieczny sposób, np. hooker lub revealer keylogger.

 

Aktualizacje Linuxa – automatyczna ochrona danych

Aby zapewnić systemowi należytą ochronę, należy uruchomić automatyczne aktualizacje pakietów linuksowych. Dobrze jest włączać je raz dziennie w godzinach nocnych lub porannych. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy IP danego hostingu padnie ofiarą skanerów, które szukają braków w bezpieczeństwie systemu. Wskutek nieostrożności można narazić się na spam i ataki DDOS (który to skrótowiec oznacza zajęcie wszystkich wolnych zasobów usługi lub systemu komputerowego).